Silent Box

Na Colours of Ostrava budete môcť počúvať aj ticho

Tlačová správa - 5. júla 2016 - 2301. zobrazení

Desať minút ticha uprostred hudby. Na multižánrovom festivale Colours of Ostrava, ktorý prebehne 14. – 17. júla, sa po prvýkrát predstaví tichá zóna Rockwool Silent Box. Tento unikátny priestor bude slúžiť návštevníkom na krátkodobý oddych v prostredí  komfortných zvukových podmienok. Akustický box izolovaný kamennou vlnou prepustí menej ako 50 % zvukov z vonkajšieho prostredia. Rockwool Silent Box je vytvorený odborníkmi spoločnosti Rockwool špeciálne pre festival Colours of Ostrava. Na jeho testovaní sa podieľa Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava.

Rockwool Silent Box_3

Takmer 7 ton vážiaci Rockwool Silent Box ponúkne 10 m2  uzavretého priestoru pre návštevníkov festivalu, ktorí si budú chcieť v tichu odpočinúť, zatelefonovať alebo si dobiť tablet či mobil. Do takmer zvukotesnej miestnosti kompletne izolovanej kamennou vlnou sa naraz zmestia 4 – 6 ľudia. „Očakávaná vonkajšia hladina zvuku je 100 dB, vo vnútri Rockwool Silent Boxu by sme mali dosiahnuť hladinu 40 až 45 dB. Dovnútra bude mať šancu preniknúť len malá časť nízkych tónov, napr. dunenie a podobné zvukové efekty. Aj tieto však budú vrstvou kamennej vlny utlmené,“ hovorí Pavel Matoušek, technický manažér spoločnosti ROCKWOOL.

Rockwool Silent Box_1

Momentálne sa Rockwool Silent Box dokončuje a chystajú sa laboratórne testy akustických vlastností. Testovanie budú mať na starosti špecialisti  z katedry prostredia stavieb a TZB pôsobiacej v rámci Fakulty stavební na VŠB-TU Ostrava.
Testovanie vzduchovej nepriezvučnosti (tzn. zvuku neseného vzduchom) bude prebiehať aj priamo na festivale Colours of Ostrava. Na testy sa využije zvuk vznikajúci pri hudobných koncertoch  a ďalších hudobných projekciách. „Výsledky meraní porovnáme a využijeme pre ďalší vývoj nielen kamennej vlny vyrábanej pod našou značkou, ale taktiež pre vývoj konštrukčných systémov akustických stien pre drevostavby či nízkoenergetické domy,“ vysvetľuje praktickú aplikáciu výsledkov meraní Pavel Matoušek.

Rockwool Silent Box_2

Spoločnosť ROCKWOOL dlhodobo poukazuje na výnimočné vlastnosti kamennej vlny, akými sú nehorľavosť, akustický komfort a stálosť tohto stavebného materiálu používaného na zatepľovanie rodinných domov, bytov aj administratívnych budov. „Prostredníctvom Rockwool Silent Boxu chceme návštevníkom festivalu Colours of Ostrava sprostredkovať osobnú skúsenosť s týmto izolačným materiálom. Kde inde ako na hudobnom festivale je možné zvukovú odolnosť vyskúšať v reálnych podmienkach?, hovorí  marketingový manažér spoločnosti ROCKWOOL Josef Mik.

Pre izolovanie akustického boxu boli použité výrobky z kamennej vlny ROCKWOOL, ktoré majú maximálne tlmiace účinky v spojení so systémovým riešením. V stenách a strope boxu je umiestnená akustická izolačná doska Rockton, pod podlahou sa ukrývajú dosky Steprock a na streche sa nachádza spádová doska systému Rockfall pre ploché strechy.  Špeciálny Rockwool Silent Box bude mať steny predsadené a úplne zakrývajúce konštrukciu. Spoločnosť Fermacell, ďalší partner projektu, sa zameriava na systémy suchej výstavby a na stavbu boxu dodala stenové a stropné obklady.
Pokiaľ sa chcete s technickými parametrami Rockwool Silent Boxu bližšie zoznámiť, príďte v rámci diskusného fóra Meltingpot na workshopovú scénu VŠB – Technickej Univerzity v Ostrave, ktorá sa uskutoční 12. júla 2016 v prostredí Dolných Vítkovíc.

Zdroj/foto: ROCKWOOL

  • Kategórie

Podobné články