Nádherný dizajn a umenie v Štokholmskom metre

Nádherný dizajn a umenie v Štokholmskom metre

Redakcia - 23. marca 2021 - 9560. zobrazení

Podzemná architektúra v Štokholmskom metre je určite niečo, čo by ste chceli vidieť. Štokholm má jeden z najkrajších systémov metra, ktorý je často nazývaný aj najdlhšou galériou umenia na svete.

Práve metro vo švédskej metropole dokazuje, že cestovanie mestskou hromadnou dopravou nemusí byť nudné a otravné. S originálnym nápadom a trochou kreativity ho môže sprevádzať nezabudnuteľný umelecký zážitok. V tomto prípade ide dokonca o veľdielo, aké v inom metre bežne nenájdeme. Nie náhodou je Štokholmské metro považované za najkrajšie na svete.

Štokholm - metro

História Štokholmského metra

  • Prvá z 3 trás (zelená) bola spojazdnená v roku 1950.
  • V roku 1955 prišiel návrh na výzdobu prvej stanice.
  • V 2. pol. 50. rokov sa začalo s výzdobou T-Centralen.
  • Po T-Centralen nasledovala výzdoba ďalších staníc.
  • V roku 1964 sa spojazdnil prvý úsek červenej trasy.
  • V roku 1972 sa spojazdnil prvý úsek modrej trasy.
  • V 90. rokoch prebehlo obrovské rozšírenie metra.
Štokholmské metro

Metro vo farebnej jaskyni

V súčasnej dobe má Štokholmské metro 100 staníc, z ktorých je 47 v podzemí. To stačilo na to, aby sa niektoré staničné priestory premenili na najdlhšiu galériu na svete. Tú bolo možné zriadiť vďaka vybudovaniu staníc v podzemných priestoroch s takmer neporušeným skalným reliéfom. Ten bol natoľko pevný, že pri vzniku metra nebolo potrebné tieto skalné steny príliš opracovávať, čím sa zachoval ich pôvodný vzhľad. Podzemná časť projektu tak pripomína jaskyňu, ktorú rozžiarili viaceré pestrofarebné motívy zdobiace jednotlivé stanice.

Štokholmské metro 2

V znamení švédskej histórie

Umelecké motívy v priestoroch staníc sa nesú v duchu príbehov zo švédskej histórie. Okrem typických ľudových ornamentov a motívov vikingských lodí však nechýbajú ani modernejšie námety. Návštevníci si ich môžu prezrieť v rámci bežnej cesty MHD. Za cenu lístka do metra môžu vidieť sochy, mozaiky, obrazy, umelecké inštalácie, nápisy a reliéfy od roku 1950 až do súčasnosti.

Druhou možnosťou je pozrieť si fotografie aspoň virtuálne. Alexander Dragunov nafotil knihu, ktorá poskytuje pohľad na 33 najunikátnejších staníc Štokholmského metra. Skutočnosť, že sú úplne prázdne, dodáva fotkám veľmi zvláštnu emóciu.

Nezvyčajný hudobný nástroj v Drážďanoch

Hrajúce, spievajúce alebo tancujúce domy nie sú vo svete ničím ojedinelým. Nemecké Drážďany to ale poňali po svojom… Tento hrajúci dom…

Nezvyčajný hudobný nástroj

Zaujímavosť na záver…

Štokholmské metro sa do povedomia svetovej verejnosti nezapísalo iba jedinečnou umeleckou výzdobou. Okrem nej si uchmatlo aj jedno cenné prvenstvo. To sa spája s distribúciou bezplatných novín Metro. Tú začali využívať ďalšie metrá vo svete práve po vzore Štokholmu.

Štokholmské metro 3
Štokholmské metro 4
Štokholmské metro 5
Štokholmské metro 6
Štokholmské metro 7
Štokholmské metro 8
Štokholmské metro 9
Štokholmské metro 10
Štokholmské metro 11
Štokholmské metro 12
Štokholmské metro 13

Autor fotografií: Alexander Dragunov

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články