Nevšedná myšlienka vybudovať vodopád, ktorý by bol súčasťou mrakodrapu skrsla v hlave majiteľa čínskej spoločnosti Guizhou Ludiya Property. Výsledkom zrealizovania jeho myšlienky nie je len najvyšší človekom vybudovaný vodopád na svete. Turisti a obyvatelia Guiyangu sa môžu pokochať dúhou, ktorá je pri vodopáde viditeľná vždy, keď je vodopád v prevádzke.

Ako funguje najvyšší vodopád?
Tento impozantný vodopád potrebuje k svojmu fungovaniu štyri obrovské čerpadlá, ktoré dokážu „vytlačiť“ vodu do výšky 108 metrov. Čínski inžinieri mysleli aj na životné prostredie, keďže väčšina vody, ktorá cirkuluje vo vodopáde je dažďová voda. Dažďovú vodu zachytávajú obrovské podzemné rezervoáre, ktoré šetria nielen životné prostredie, ale aj peniaze.

Celý proces výstavby bol pre čínskych architektov a inžinierov obrovskou výzvou. Prevádzkové náklady vodopádu sú 118 dolárov za hodinu. Mnohí z nás by takýto vodopád vo svojom meste privítali, ale väčšina obyvateľov mesta Guiyang má na túto hlavnú turistickú atrakciu ich mesta odlišný názor. Na základe podnetnej kritiky miestnych obyvateľov je vodopád v prevádzke len pri špeciálnych príležitostiach, a to na 10 až 20 minút.

Je najvyšší vodopád skutočne najvyšším?
Niektorí obyvatelia Guiyangu sú týmto umelým vodopádom nadšení, iní ho naopak považujú za príliš extravagantný architektonický výstrelok. Najväčšia časť kritiky však smeruje na nedostatočnú ochranu životného prostredia, resp., zbytočné míňanie energií, ktoré je spojené so samotnou prevádzkou vodopádu.

Označenie tohto čínskeho vodopádu za „najvyšší vodopád“ na svete, ktorý bol vybudovaný človekom je do určitej miery rozporuplné. V Taliansku už v roku 271 pred Kristom antickí Rimania vybudovali umelý vodopád, resp., umelé kaskády s neuveriteľnou výškou 165 metrov. Tieto kaskády s názvom Cascata delle Marmore nájdete v regióne Umbria. Otázkou teda ostáva, či kaskády môžeme považovať za vodopád v pravom zmysle slova…

Paradoxom je, že Guiyang sa ešte pred piatimi rokmi nachádzal na okraji záujmu všetkých veľkých investičných firiem a projektov. Ekonomický rozmach tohto čínskeho mesta nastal až s príchodom nadnárodných spoločností, akými sú Google, Amazon alebo Apple.
Zdroj/foto: IC