cistenie komina

Nechali ste si pred zimou vyčistiť komín?

Redakcia - 26. novembra 2018 - 4100. zobrazení

Ortuť na teplomere klesá k nule a chladné zimné počasie nám začína robiť nepretržitú spoločnosť. Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a pokiaľ sme pripravili vykurovací systém, zimu zvládneme bez problémov. Nezabudli sme však vyčistiť komín?

S príchodom zimy a s tým spojenou vykurovacou sezónou sa spájajú isté prípravy týkajúce sa starostlivosti o bezproblémové fungovanie kúrenia. No nie sú to len vykurovacie zariadenia, ktoré potrebujú našu pozornosť. Starať sa musíme aj o komín, ktorý vyžaduje zodpovedný prístup a pravidelné čistenie. Zabudnúť na tento krok totiž môže spôsobiť obrovský problém.

nezabudnite na reviziu komina

V hre je vaše zdravie a bezpečnosť

Hlavná úloha komínov spočíva v odvádzaní vyprodukovaného odpadu pri vykurovaní. Počas tohto procesu sa časti komína upchávajú a dochádza k jeho poškodeniu. To sa však nepodpíše len na funkčnosti komína, pretože nezodpovedný prístup má nepriaznivý vplyv aj na zdravie a bezpečnosť obyvateľov.

cistenim komina predchadzame poziarom

Čistením komína predchádzame požiarom

O požiaroch spôsobených nesprávnym fungovaním komína síce nepočúvame často, no zopár prípadov ročne sa nájde. Problém vzniká pri upchatí dymovodu, v ktorom sa začnú hromadiť splodiny a ich následným horením vzniká požiar. Tomu sa dá predísť jednoducho, stačí si dať komín pravidelne vyčistiť.

Povinnosť vyčistiť komín ukladá zákon

Snahu o pravidelnú údržbu komínov vyvíja aj naša legislatíva. Podľa nej sú majitelia domov povinní vyčistiť komín aspoň raz za rok, no konkrétne intervaly závisia od viacerých faktorov ako typ komína, výkon a podobne. Ak tak nespravia, dopúšťajú sa priestupku ohodnoteného pokutou do 99€.

povinnost vycistit komin uklada zakon

4 dôležité tipy pri čistení komína

  • komín treba čistiť minimálne raz ročne, no v istých prípadoch aj viackrát za rok
  • ideálny čas na čistenie komínov je počas leta pred začiatkom vykurovacej sezóny
  • zákon nezakazuje svojpomocné čistenie komína, no odporúča sa zavolať kominára
  • kominár vám vydá potvrdenie, ktoré v prípade požiaru vezme poisťovňa do úvahy

Ak ste pred blížiacou sa zimou zabudli na vyčistenie komína, odporúčame vám skúsiť osloviť kominára s prosbou o pomoc. Stať sa síce nemusí nič, no zbytočne sa vystavujete zvýšenému riziku poškodenia komína alebo v tom horšom prípade vzniku požiaru.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články