Edouard Martinet - umelec

Neuveriteľné sochy z kovového odpadu

Redakcia - 6. apríla 2021 - 8037. zobrazení

Na vytvorenie majstrovských umeleckých kúskov sa dajú použiť materiály od výmyslu sveta. Príkladom sú diela Edouarda Martineta, ktorý dokáže zhotoviť elegantné sochy aj z použitého kovošrotu.

Práve Edouardovi Martinetovi sa podarilo povýšiť obyčajné spracovanie kovového odpadu na rešpektovaný umelecký obor. Popri inej tvorivej činnosti sa totiž už nejaké obdobie venuje výrobe malých kovových sošiek, na ktorých zhotovenie používa rôzne druhy kovošrotu. Ten nekončí na smetisku, ale premenený na elegantné umelecké diela dostáva druhú šancu rovno na poličkách, vo vitrínach a na regáloch v obchodoch.

Edouard Martinet - osa

Kto je Edouard Martinet

Francúzsky umelec žijúci v Bretónsku začínal s dizajnom už v mladom veku. Po absolvovaní štúdia na prestížnej univerzite L’École Supérieure des Arts graphiques v Paríži začal pracovať ako nezávislý grafik. Popri práci sa venoval tvorbe malých sošiek z rôznych materiálov. V 90. rokoch začal zhotovovať prvé sošky s podobizňou hmyzu. V roku 1995 ukončil prácu grafika a odvtedy sa naplno venuje tvorbe diel z kovového odpadu.

Edouard Martinet - lučný koník detail

Precízna ručná robota

Pri pohľade na Martinetove sochy je ťažké uveriť, že sú vyrobené z kovového šrotu. Tieto dokonale zmontované sochy vyzerajú ako živé. Ich tvar zvýrazňujú všetky detaily a obrysy hmyzu alebo iných zástupcov živočíšnej ríše, ktorých atrapy tvoria najväčšiu časť umelcovej vytvorenej zbierky. Tajomstvom úspechu je precízna ručná práca, ktorá umožňuje vyzdvihnúť celkový estetický dojem sošiek. Pri výrobe jednotlivých častí svojich nezvyčajných kovových sôch nepoužíva žiadne spájkovanie a zváranie. Všetky sú spájané pomocou skrutiek a nitov.

Edouard Martinet - lučný koník

Materiál na výrobu sôch

Zhotovovať sochy z kovošrotu výhradne pomocou skrutkovania a nitovania je možné vďaka širokému výberu materiálov. Na výrobu sa dá použiť takmer akýkoľvek kovový odpad. Medzi najvyužívanejší materiál patrí samotný kovošrot, diely zo starých písacích strojov či súčiastky z motoriek a automobilov. Kombinácia viacerých druhov kovového odpadu zároveň umožní pohrať sa so vzhľadom a tvarom vyrábaných diel tak, aby boli čo najhodnovernejšou kópiou skutočných tvorov.

Umelecká keramika od Mitchella Graftona

Mitchell Grafton je umelcom na plný úväzok, ktorý vytvára z keramiky jedinečné sochárske umelecké diela. Pozrite sa na jedinečné diela…

Umelecká keramika

Ručná práca a triedenie kovového odpadu má aj svoje mínusy. Výroba jednej sochy totiž trvá približne mesiac. Väčšie sochy môžu byť časovo ešte viac náročné. Doba výroby ale závisí aj od druhu kovového odpadu, ktorý je na zhotovenie konkrétnej sochy použitý.

Edouard Martinet
Edouard Martinet - žaba
Edouard Martinet - vážka
Edouard Martinet - šváb
Edouard Martinet - ryba
Edouard Martinet - orol
Edouard Martinet - motýľ
Edouard Martinet - mantis
Edouard Martinet - hovnivál
Edouard Martinet - holubica
Edouard Martinet

Zdroj obrázkov: Sladmore Contemporary Galéria

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články