Nezvyčajný hudobný nástroj

Nezvyčajný hudobný nástroj v Drážďanoch

Redakcia - 25. marca 2021 - 8923. zobrazení

Hrajúce, spievajúce alebo tancujúce domy nie sú vo svete ničím ojedinelým. Nemecké Drážďany to ale poňali po svojom. Tamojšia študentská štvrť totiž ukrýva unikátnu stavbu, ktorej súčasťou je jeden z najnezvyčajnejších hudobných nástrojov.

Nezvyčajný hudobný nástroj je výsledkom návrhu, ktorý dáva spojeniu hudby s architektúrou celkom nový rozmer. Jeho cieľom bolo vytvoriť unikátnu atrakciu svetových rozmerov, ktorá by do Drážďan prilákala ešte viac návštevníkov. Nevídanému hrajúcemu domu sa to podarilo dokonale. Stačí trochu dažďa a zvedavé publikum pred neprehliadnuteľným modrým domom sa hneď dostane do správneho rytmu.

Nezvyčajná atrakcia v Drážďanoch

Nezvyčajným nástrojom je hrajúci dom

Hrajúci dom je súčasťou projektu umenia s názvom The Courtyard Elements. Toto nádvorie je jednou z najpodivnejších a najzábavnejších atrakcií v študentskej štvrti v Drážďanoch. Patrí do väčšieho komplexu tvoreného piatimi umeleckými nádvoriami. Každé nádvorie je výsledkom vízie rôznych umelcov, ktorí prišli s návrhmi pútajúcimi pozornosť vďaka svojmu tvorivému tematickému dizajnu. Nezabudnuteľnú stopu zanechá v návštevníkoch práve farebný hrajúci objekt, ktorý plní úlohu nezvyčajného hudobného nástroja.

Hrací dom v Drážďanoch

Hrajúci dom rozozvučí bubnovanie dažďa

Hrajúci dom vytvoril sochár Annette Paul a dizajnéri Christoph Rossner a André Tempel. Trio umelcov sa inšpirovalo strojom Rube Goldberg Machine. Podľa princípu jeho prevádzky bol navrhnutý aj farebný hrajúci dom a odkvapový systém v Neustadt Kunsthofpassage, ktorý sa v daždi mení na očarujúci hudobný nástroj.

Nádherný dizajn a umenie v Štokholmskom metre

Štokholm má jeden z najkrajších systémov metra, ktorý je často nazývaný aj najdlhšou galériou umenia na svete. Štokholmské metro patrí…

Nádherný dizajn a umenie v Štokholmskom metre

Rozozvučí ho obyčajné bubnovanie dažďa, ktoré okamžite prechádza do veľkolepej orchestrálnej symfónie. Umožní to presne navrhnutý odkvapový systém zložený z niekoľkých rúr a lievikov, ktoré na princípe vyššie uvedeného stroja Rube Goldberg Machine dokážu vytvoriť symfonický systém.

Hrajúci dom - Dráždany

Hof der Elemente, ako znie oficiálny názov Nádvoria elementov, sa môže tešiť dosť vysokej návštevnosti už od roku 1999, odkedy je ako umelecké centrum s radou originálnych atrakcií otvorené. Vybudovanie unikátneho hudobného nástroja návštevnosť ešte zvýšilo, a to hlavne počas daždivých dní. Čím výdatnejšie prší, tým lepšie hudobné predstavenie sa v Neustadt Kunsthofpassage odohráva.

Atrakcie Drážďany
Atrakcia v Drážďanoch

Autor fotografií: Atlas Obscura

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články