Obývačka podľa princípov feng – šuej

Obývačka podľa princípov feng – šuej

Redakcia - 21. januára 2014 - 5099. zobrazení

Obývacia izba je priestor, kde sa združujú všetci obyvatelia domu, trávia spolu voľný čas, venujú sa záujmovej činnosti a prijímajú návštevy. Mala by evokovať pocit pohody a uvoľnenia po namáhavom dni a zároveň spájať rodinu a priateľov počas príjemných posedení v nej.

Obývačkou by sa mala stať dostatočne priestranná a svetlá miestnosť v dome či byte.

Aby ste dosiahli čo najlepší efekt priestrannosti, pred ťažkými závesmi uprednostnite ľahké záclony. Do každého okna môžete tiež v záujme stabilizácie a harmonizácie energie zavesiť dúhový kryštál či zvonkohru. Rovnako harmonicky pôsobia aj okrasné rastliny na parapetných doskách – dajte však pozor na to, aby boli vždy v dobrom zdravotnom stave.

obyvacka-feng-suej
Zdroj foto: (link)

Dôležitý je, ako u všetkých miestností zariadených v štýle feng – šuej (ale aj v ktoromkoľvek inom štýle), poriadok. Nemali by sa tu povaľovať  žiadne zbytočnosti, všetky veci by mali mať svoje zaužívané miesto a celá miestnosť by mala navodzovať príjemné pocity. Rovnako sa nesnažte izbu preplniť nábytkom, aby v nej mohla energia pozvoľna prúdiť.

obyvacka
Zdroj foto: (link)

Ideálnymi farbami do obývačky sú žltá, krémová, béžová a rôzne pastelové odtiene, predovšetkým zelenej farby. Závisí to tiež od toho, či vaša rodina vedie skôr aktívny štýl života, alebo si radi doprajete oddych vo vzájomnej spoločnosti. Žltá farba má povzbudzujúce účinky, zato hnedá či béžová môžu pôsobiť utlmujúco.

interior-room
Zdroj foto: (link)

Pastelové odtiene zelenej pôsobia harmonizujúco a upokojujúco, pritom však vzdušne a sviežo. Krémovou farbou nič nepokazíte, je dokonca vhodnejšia ako čisto biela, ktorá by mohla na veľkej ploche pôsobiť príliš sterilne a chladne. Ako podlahová krytina sú najvhodnejšie drevené parkety, pôsobia esteticky a sú praktické aj z hľadiska údržby, nakoľko v kobercoch sa môže hromadiť prach a nečistoty, čo môže viesť k narušeniu celkovej energie miestnosti.

krb-feng-suej
Zdroj foto: (link)

Sedací nábytok umiestnite tak, aby ste nesedeli chrbtom k dverám. Hoci je televízor bežnou súčasťou každej obývačky, najvhodnejšie je, ak netvorí centrálny bod obývačky a je ukrytý v uzatvárateľnej skrinke. Miesto televízora je oveľa príjemnejšie združovať sa okolo kozubu. V obývačke by sa mal nachádzať aj priestor na výstavu rodinných fotografií či detských kresieb. Nakoľko ide o spoločný priestor celej rodiny, je potrebné, aby sa tu všetci cítili rovnako príjemne, preto do jej zariaďovania zapojte všetkých obyvateľov domu, aby v nej mal každý pocit integrity a rodinnej súdržnosti.

izba-krb
Zdroj foto: (link)

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články