Klimatizácia do bytu

Ochladenie bytu v letných mesiacoch

Reklamný článok - 20. apríla 2023 - 1035. zobrazení

Síce sa zima skončila a jar ešte len prichádza, no ani sa nenazdáme a príde leto. V posledných rokoch sú letá čoraz teplejšie a globálne otepľovanie si skutočne vybralo svoju daň, čo môžeme pocítiť aj na svojej koži. Obzvlášť citlivo sa to dotýka tých z nás, ktorí bývajú v bytovkách, kde pred letnou horúčavou niet úniku. Dnes sa spolu pozrieme na niekoľko rád, ako sa aspoň trochu schladiť, a spríjemniť si tak pobyt vo vašom byte či dome.

Chladenie vzduchu

Pri vyslovení slova chladenie vám zrejme ako prvá príde na rozum práve klimatizácia. Klimatizácia, alebo chladiaci vzduchový systém, je v dnešnej dobe asi najefektívnejší prostriedok chladenia vzduchu. Jedná sa o systém, ktorý pomocou chemického chladiva premieňa teplý vzduch na chladný. Výhodou tejto klimatizácie je samozrejme spomínaná efektívnosť a možnosť si priamo nastaviť želanú teplotu, ktorú v miestnosti chcete dosiahnuť. Taktiež si môžete pri niektorých modeloch automaticky nastaviť čas chladenia. Vy následne len prídete domov do príjemne vychladenej miestnosti a môžete sa venovať oddychu, napríklad si môžete zahrať nejakú hru na https://kika.casino/ alebo si môžete pozrieť dobrý film v televízií.

Klimatizácia má však aj množstvo nevýhod. Prvou z nich je samozrejme cena. Bežná klimatizácia sa v dnešnej dobe môže vyšplhať na stovky až tisíce eur. Tým to ale nekončí. Následne je po rokoch používania nutná údržba, prípadne servis, dopĺňanie chladiva a samozrejme, dôležitým faktorom je aj spotreba. Klimatizácie majú pomerne vysokú spotrebu elektrickej energie, čo v súčasnosti pri energetickej kríze môže byť rozhodujúcim faktorom. Okrem toho je nutná montáž, ktorá zahŕňa aj mierne búracie práce, práve kvôli spomenutým prívodom a vývodom vzduchu. Obmedzením môže byť aj priestor, pretože nie všetky klimatizácie sú dostatočne výkonné, aby vychladili väčší priestor. Takisto nemusia stačiť na pokrytie viacerých miestností, takže pokiaľ nechcete viacero vývodov, alebo chladiacich zariadení, budete sa musieť uspokojiť s chladením len v niektorej miestnosti.

Alternatívne riešenia

My by sme vám ale radi ponúkli riešenie, ktoré nie je tak zložité a nákladné. Dobrou pomôckou môžu byť aj takzvané chladiče vzduchu. Ľudia si mýlia tento pojem so spomínanou klimatizáciou. Tento prístroj ale využíva iný mechanizmus. Ide v podstate o ventilátor s nádržkou na ľad alebo studenú vodu. Ventilátor vyfukuje vzduch, pričom sa pod ním vyparuje práve studená voda z nádrže, a tak sa ochladený rozšíri do miestnosti. Cenovo sú tieto prístroje omnoho dostupnejšie. Dobrou pomôckou môže byť aj obyčajný ventilátor, ktorý má doma zrejme každý z nás. Stačí, ak pred neho umiestnite nádobu s vodou a dosiahnete podobný efekt. Za vyskúšanie stojí aj občasné navlhčenie podlahy, napríklad s mopom, alebo vyvesenie mokrých uterákov, čo tiež môže aspoň trochu ochladiť vzduch a zvýšiť vlhkosť.

Je lepšia klasická fínska sauna alebo infrasauna?

Uvažujete o obstaraní vlastnej domácej sauny? Aký typ sauny si vybrať a v čom spočívajú výhody a nevýhody dvoch najznámejších typov – fínskej sauny a infrasauny?

Saunovanie

Prevencia

Okrem chladenia je dobrá aj prevencia pred prehriatím. Vhodným prostriedkom sú obyčajné závesy alebo rolety, ktoré odporúčame cez deň zatiahnuť. Otvorte ich až večer, kedy už lúče nevyhrejú izbu. Taktiež odporúčame vetrať až vo večerných hodinách, kedy vzduch už nie je taký horúci. Ak máte zasklenie na balkóne, cez deň ho otvorte, aby sa vám tam nevytvoril skleníkový efekt.

Dúfame, že aj keď je leto ešte ďaleko, tak sme vám podali dôležité informácie, ktoré vám počas nadchádzajúceho obdobia horúčav spríjemnia chvíle vo vašich domovoch.

  • Kategórie

Podobné články