Pár tipov ako mať krásnu a voňavú záhradu

Redakcia - 27. apríla 2015 - 9369. zobrazení

Túžite po záhrade, ktorá bude rozmaznávať všetky Vaše zmysly? Po záhrade, ktorá ulahodí oku a bude rozvoniavať široko ďaleko? Určite nie ste sami. Na nasledujúcich riadkoch Vám prinášame pár tipov ako si vytvoriť krásnu a voňavú záhradu.

Voňavá záhrada

Kvety a ich vôňa navodzujú harmóniu, pokoj a niektoré sú známe aj svojimi liečivými účinkami.

Na výber máme z množstva rôznych rastlín a kvetov, ktoré môžu našu záhradu rozžiariť hýriacimi farbami a zároveň ju krásne prevoňať. Stačí iba vybrať tie správne rastlinky. Najideálnejšie je vyskladať takú paletu rastlín, aby počas celej sezóny vo Vašej záhrade kvitla aspoň nejaká časť. Kvety rozvoniavajú najintenzívnejšie práve, keď sú rozkvitnuté, preto by sme ich mali vyberať v tomto období. Ako ináč by sme prišli na to, či sa nám ich vôňa páči alebo nie?

garden-kvety

Prvé arómy spojené s príchodom jari

Jar je po zime prvým obdobím, kedy sa začnú prebúdzať naše zmysly. Je to obdobie, kedy začínajú kvitnúť prvé dreviny či cibuľoviny. Lykovec, kalinec či zemolez, dreviny kvitnúce na jar sú najlepším riešením pre Vašu záhradku. Okrem nich môžete vo svojej záhrade vysadiť ešte zimovec, či orgován, ktorý má mnoho farieb. Z cibuľovín sú vhodné snežienky, hyacinty, tulipány či narcisy. Vysadiť môžete tiež šafrán alebo modricu. Po ére prvých rozkvitnutých kvetov sa môže Vaša záhrada zahaliť do vône ľalií a okrasných cesnakov. Pri okrasných cesnakoch si však treba dávať pozor na ich umiestnenie. Nie je vhodné sadiť ich príliš blízko k chodníkom. Vôňa ich kvetov je čarovná, ale pokiaľ sa poškodí list, bude razom po peknej vôni. Ucítite štandardnú cesnakovú arómu.

beautiful-zahon

Ako vysádzať?

Rozloženie jednotlivých rastlín je pre celkový dojem zo záhrady skutočne dôležitý. Nie je vhodné umiestniť všetky voňavé rastliny na jednom úseku. Do zadných častí záhrady sú uprednostňované väčšie dreviny alebo ker ako je napríklad orgován. Väčšina záhrad je ohraničená plotom. Tento priestor okolo môžete využiť na vysadenie menších krovín, či popínavých drevín ako sú pajazmín, plamienok alebo ruže.

Máte v záhrade altánok? Ak áno, vysaďte pri ňom popínavé rastliny. Ich výhonky sa svojvoľne začnú omotávať okolo stien altánku a vytvoria jeho prirodzenú ozdobu. V blízkosti chodníkov je vhodné posadiť bylinky. Pri výbere kvetín nezabudnite ani na trvalky. Ich kvety budú okolo seba šíriť príjemnú arómu od neskorej jari až po začiatok leta. Zbožňujete večerné prechádzky či posedenie v záhrade? Potom stavte na večernice a púpalky, ktoré najviac voňajú práve podvečer.

flower-garden-kvety

Koniec leta a jeseň

Aké by to bolo leto bez nezabudnuteľných letničiek? Ak máte radi vôňu vanilky potom nájdite miesto v záhrade pre skrutec. Príjemnú vôňu má aj hrachor či rezeda. Nenáročnou a vďačnou rastlinou, ktorá kvitne koncom leta je hosta alebo ináč povedané funkie. Na jeseň môžu zase Vašu záhradu zdobiť chryzantémy.

chrysanthemum-chryzantémy

Na záver ešte dodáme, že pri výbere voňavých kvetín sa riaďte Vašimi pocitmi a čuchovými zmyslami. Predsa len, každému z nás vonia niečo iné.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články