Pracovná obuv a prečo na nej nešetriť

Reklamný článok - 18. marca 2016 - 4094. zobrazení

Začnite v práci od podlahy – a to v prvom rade dobre obutý. Vhodnú obuv pri práci ani nevnímame, neuvedomujeme si, že ju využívame, naše nohy sa o slovo nehlásia. Až keď je pracovná obuv nevhodná, prichádzame na značné nevýhody zlej alebo lacnej či poškodenej topánky. Treba však vziať na vedomie, že pracovná obuv je jedným s nástrojov každého manuálneho pracovníka a, keďže ide o pracovný nástroj, jeho zlý výber môže viesť k zvýšenej rizikovosti práce, únave zamestnancov a ich nepohodliu. Preto je viac než dôležité nájsť zamestnancom a robotníkom také topánky, ktoré budú pre ich prácu vhodné, pohodlné a ktoré budú ich rovnocenným pracovným partnerom.

Bezpečnosť na prvom mieste

Možno vám to bude pripadať smiešne, ale vhodné topánky skutočne znamenajú menej pracovných zranení. Len sa zamyslite nad tým, koľko pracovných úrazov typu (po)šmyknutie či potknutie sa vám bežne v podniku udeje. Áno, ide o najčastejší typ pracovného úrazu a veľkú časť takýchto úrazov možno skresať na minimum správnou obuvou.

Šetriť netreba ani na špeciálnom prevedení špičky (najčastejšie topánky s oceľovou špičkou), ktoré môžu zamestnancov uchrániť pred bolestivými zlomeninami a, v extrémnych prípadoch, dokonca pred amputáciou prstov na nohách. Pri výbere tiež pozerajte na tvrdosť podrážky. Ak vyberáte obuv vhodnú na stavenisko, odolná odrážka je nevyhnutnosťou. Bez nej riskujete, že pri stúpení na akýkoľvek ostrejší predmet, môže tento predmet robotníkovi preniknúť až k nohe. A taký klinec v chodidle je byť pomerne dobrou príčinou opustenia pracoviska…

pracovna-obuv-dog-setter-s1

Odolnosť

Odolnosť je takmer natoľko dôležitá ako bezpečnosť. Vydržia topánky záťaž? Akú záruku na nich poskytuje výrobca? Zaručuje, že vydržia v podmienkach, v ktorých plánujete topánky používať? Je pravdaže skvelé na kúpe topánok ušetriť (a to hlavne, ak ich potrebujete nakúpiť aj 50). Na druhej strane ich potom často treba meniť každú sezónu. Pri výbere sa zamerajte na šitie, lepenie a materiály, z ktorých je topánka vyrobená. Prezrite si podošvu a jej upevnenie na tele topánky. Trvácnejšie topánky budú mať podošvu, ktorá sa dá opakovane podbiť. Ak sa podošva na topánke podbiť nedá, znamená to pre jej nositeľa jediné – pri akomkoľvek poškodení treba vymeniť celú topánku.

Vodeodolnosť

Ak pracujete vonku, na topánky vám raz svieti slnko, inokedy sa leje silný dážď. Topánky, ktoré premoknú, sú vám na nič. Vyberajte nepremokavé, s vhodnou izoláciou. Vodeodolné budú takmer každé topánky, ktoré v obchode uvidíte. Je to logické – na Slovensku nám prší počas všetkých ročných období, skrehnuté, zmrznuté a mokré prsty v práci nie sú žiadna sranda a pleseň či infekcia na nohách a medzi prstami už vôbec nie. Voda totiž pomáha množeniu baktérií, pokiaľ si topánky nevyzujete aj celý deň, baktérie v nich budú mať hotovú party.

boots-52414_960_720

Pred kúpou teda preskúmajte, ako je topánka od vody a vlhkosti izolovaná, a či sa noha vďaka tejto izolácii nebude v topánke príliš potiť. Vhodná izolácia vás nielen ochráni pred vlhkosťou, ale zabezpečí aj teplo nohy počas zimy a zabráni prehrievaniu v letných mesiacoch.

Pohodlie

Ako sme už spomínali vyššie, pohodlie je pri pracovnej obuvi takisto nesmierne dôležitým aspektom. Mnohí manuálne pracujeme na šichty, často i viac ako polovicu celého dňa. Topánky, ktoré robotníka otlačia, sú zlé topánky. Naopak, vhodná obuv, zvyšuje produktivitu a prináša aj dobrú náladu.

Každý výrobca šije topánky inak, podľa iného modelu. Rozdiely vo veľkostiach sa môžu líšiť aj o niekoľko čísel, ak nakupujeme od iných firiem. Preto je, a to obzvlášť pri pracovnej obuvi, dôležité topánky vyskúšať a presvedčiť sa, že ich prevedenie plne vyhovuje nohe, ktorá ich má nosiť. Často sa tiež môže stať, že topánka veľkosťou sadne, no jej celkový dizajn novému majiteľovi nevyhovuje. Pri skúšaní vás nesmie nikde nič ťahať, tlačiť, nemali by ste cítiť tlak ani iné nepríjemné pocity či šúchanie. Ak sa nepohodlie prejaví už pri skúšaní, častým nosením bude len horšie.

pracovna-kozena-obuv

Pre pohodlie je dôležitý i materiál, z ktorého je topánka vyrobená. Väčšinou ide o kožu, ktorá je nesmierne flexibilná a na nosenie a prácu viac než vhodná. O koženú obuv sa ale treba príkladne starať s pomocou špeciálnych prípravkov. Nezabudnite na to, najmä ak do pracovnej obuvi skutočne investujete.

Zabúdať napokon netreba aj na to, aké sú topánky ťažké. Čím ľahšia topánka, tým menší nápor na vaše nohy a teda i ľahšie nosenie. Na druhej strane, niekedy sa ťažkej topánke nevyhnete, najmä ak musí mať oceľovú špičku a hrubú podrážku. Nenechajte sa však oklamať a doprajte si na nájdenie toho správneho páru čas. Neverili by ste, ale pár vhodných topánok môže pokojne vážiť aj menej ako kilo a spĺňať i tie najnáročnejšie podmienky svojho nositeľa.

  • Kategórie

Podobné články