Pracovňa – rodisko úspechu

Pracovňa – rodisko úspechu

Redakcia - 28. októbra 2013 - 6660. zobrazení

Možno ste nútení pracovať doma a možno len neviete, čo s prázdnou miestnosťou.  Pracovňa je, nepochybne, správnou voľbou. Práca by totiž mala byť oddelená od bežnej prevádzky domácnosti. Nie je nič horšie, ako keď sa celá rodina háda o jeden kuchynský stôl. Otec potrebuje opraviť pokazený hriankovač, deti napísať úlohy a do toho všetkého by už mama rada servírovala večeru…

…samozrejme, na drobné práce nám postačí aj pracovný kút. Stačí, ak vyčleníme jeden pracovný stôl v dobre osvetlenej časti niektorej z miestností, okrem spálne. Pracovňu, ako samostatnú miestnosť, vyčleňujeme predovšetkým vtedy, ak na našu prácu potrebujeme buď špeciálne strojové zariadenia (vtedy ju situujeme v suteréne, alebo aspoň v dostatočnej vzdialenosti od obytného priestoru), prípadne sa potrebujeme koncentrovať na prácu duševného charakteru.

kancelarsky-stol

Minimálna plocha pracovne predstavuje 8 m2. Miestnosť musí byť dobre osvetlená, zariadená tak, aby zbytočné predmety nerozptyľovali pozornosť pracujúceho. Dominantou pracovne by mal byť kvalitný pracovný stôl a stolička, ktoré by mali byť umiestnené v najlepšie osvetlenej časti miestnosti a svetlo by malo na stôl dopadať tak, aby si pracujúci pri práci netienil (pravákom zľava, ľavákom sprava). Stôl by mal byť praktický, v zmysle práce, ktorá sa na ňom bude vykonávať. Ak existuje špeciálny stôl na vykonávanie našej práce, neurobíme chybu, ak doňho zainvestujeme. Výroba takých stolov má svoje opodstatnenie. Pracovná stolička by mala byť ergonomicky tvarovaná, nie však príliš pohodlná, aby sa na nej človek vydržal koncentrovať – ideálne sú kancelárske stoličky a kreslá.  Ďalším možným zariadením pracovne je úložný nábytok, ktorý by mal farebne dopĺňať celkový vzhľad miestnosti.

kancelaria

V pracovni je dôležité udržiavať prevádzkový poriadok a rozhodne z nej nie je vhodné robiť domáci sklad nepotrebných vecí. Takzvaný „pracovný“ neporiadok alebo chaos je povolený v prípade, že samotnému pracujúcemu pri práci a koncentrácii neprekáža. Pracovňu si pracovník udržiava sám, aby mal prehľad o tom, kde sa čo nachádza.

Niekomu sa dobre pracuje aj s notebookom na kolenách. Ale len dovtedy, kým neokúsi prácu vo vlastnej pracovni.

TEXT: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články