Predaj bytov zrýchľuje – čaká nás koncoročné vyvrcholenie

Predaj bytov zrýchľuje – čaká nás koncoročné vyvrcholenie

Redakcia - 23. novembra 2016 - 3417. zobrazení

Z realitného trhu k nám počas celého roka prichádzajú samé dobré správy. Jednou z nich je oživenie v podobe zrýchľujúceho predaja bytov, ktoré má na celoročnom pozitívnom vývoji najväčší podiel a jeho vyvrcholenie nás čaká práve teraz.
Rastúci dopyt po bývaní, expanzia bytovej výstavby aj vyšší záujem o byty z papiera. Práve tieto udalosti sú výsledkom rekordného tempa predaja bytov, ktorý počas roka zaznamenával výrazný rast. To však nebolo ani zďaleka to najlepšie, čo mohlo prísť, pretože podľa prognóz nás vyvrcholenie čaká v najbližších dňoch.

panelák

Čo môže priniesť záver roka na bytovom trhu :

  • zvyšovanie priemernej ceny bývania vrcholí práve v tomto záverečnom kvartáli
  • najrýchlejší rast, okolo 11 až 12% sa predpokladá opäť pri 1-izbových bytoch
  • ceny starších bytov by mohli vzrásť o 3 až 5%, čo je viac ako u novostavieb

ceny starších bytov by mohli vzrásť

Hlavné dôvody zrýchlenia predaja na konci roka

Zdražovanie bytov má zrýchľovať ešte viac – Aj keď tento rok dosiahlo zdražovanie bytov v medziročných porovnaniach niekoľko percent, aktuálne ceny sú stále relatívne nízke. To sa však zmení pravdepodobne už na jar budúceho roka, čo ženie záujemcov k rýchlejšej kúpe.

Dopyt predbieha ponuku – Nie je to len rast cien, ktorý s blížiacim sa koncom roka zvyšuje aktivitu kupujúcich. Podiel má na tom aj rekordný dopyt, ktorý v istých lokalitách predbieha ponuku. Záujemcovia tak musia čím skôr kupovať, kým je na trhu dostatok voľných bytov.

Banky poskytnú od nového roka menej peňazí – Hypotéky sú pri kúpe bytu hlavný zdroj financovania a čím ponúkajú lepšie podmienky, tým viac bytov sa predáva. Od nového roka však prídu ďalšie obmedzenia 100% hypoték, takže mnohí sa s kúpou ponáhľajú do Vianoc.

Neistota okolo výšky úrokov – Pri úveroch ešte ostaneme, pretože s nimi sa spája ešte jeden dôvod, pre ktorý sa budú kupujúci ponáhľať. Do Vianoc je totiž isté, že úroky nebudú rásť, no po Novom roku sa to môže stať kedykoľvek.

byt

Bodku za skvelým rokom na bytovom trhu dajú práve posledné tohtoročné týždne. Podľa všetkého príde vyvrcholenie v podobe ďalšieho zrýchlenia predaja bytov, ktorý by mal byť slabým predkrmom ešte dynamickejšieho rastu očakávaného v priebehu budúceho roka.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články