Prepojenie interiéru s exteriérom

Prepojenie interiéru s exteriérom

Redakcia - 21. mája 2018 - 3671. zobrazení

Dom a záhrada tvoria jeden celok. Nemali by pôsobiť ako dva oddelené svety. Exteriér by mal vhodne doplniť a rozšíriť váš obytný priestor. Dosiahnuť ich vzájomný súlad nemusí byť také ťažké, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Veľké okná alebo presklenie

Plynulý prechod a prepojenie interiéru s exteriérom vytvoríte zabudovaním veľkých okien alebo presklením steny, ktorá smeruje do záhrady. Veľkoplošné sklenené plochy zmierňujú ostrosť hranice medzi vnútrom a vonkajškom domu. Miestnosť bude pôsobiť vzdušne a priestranne. Okrem toho získate dostatok prirodzeného svetla.

Terasa — miesto nielen na posedenie

Terasa — miesto nielen na posedenie

Upravená terasa navýši úžitkovú plochu domu. Jej účelom je vychutnať si dobrú knihu, relax alebo spoločné jedlo na čerstvom vzduchu. Počas teplých mesiacov sa stáva ďalšou miestnosťou domu. Malo by sa na ňu vychádzať bez prekonávania bariér. Ideálne je riešenie prechodu pomocou posuvných dverí.

Podlaha

Ak použijete aj podobný podlahový materiál, interiér bude pôsobiť priestrannejšie a prechod do exteriéru bude plynulejší. Ideálne je použiť kombináciu prírodných materiálov — kameňa alebo dreva. Línie by mali byť nerušivé. Radšej jednoduchšie a jemnejšie, nie príliš členité.

záhrady na kľúč Poprad

Zeleň

Vzájomné prepojenie vnútra a vonkajšku domu podporíte aj výsadbou vhodnej zelene. Jednotlivé druhy zvoľte s ohľadom na podmienky vašej terasy. Vhodným doplnkom môžu byť popínavé rastliny. Zasadíte ich priamo do pôdy alebo do nádob. Aby sa mali rastliny po čo ťahať, budú potrebovať oporu — pergolu. Zvoliť môžete tiež črepníky. Ideálne je rozmiestniť ich po obvode terasy, aby nezaberali veľa miesta. Nezabudnite ani na zeleň v interiéri.

Vzájomné prepojenie vnútra a vonkajšku domu

Vonkajšia kuchyňa

Ak chcete zájsť ešte ďalej, postavte si vonkajšiu kuchyňu. Počas teplejších mesiacov tu môžete grilovať, variť na otvorenom ohni, dokonca upiecť pizzu alebo koláče. Vhodné umiestnenie je na okraji terasy alebo ako samostatný prvok v záhrade. Aby ste zachovali dojem celku s vaším domom, je vhodné použiť podobné materiály a štýl ako na terase.

Text: Eva Kevická

  • Kategórie

Podobné články