Pri zateplení skúste prírodné materiály

Pri zateplení skúste prírodné materiály

Redakcia - 7. februára 2017 - 4841. zobrazení

Ošiaľ okolo zateplenia budov pokračuje, akurát v poslednom období nadobúda nový rozmer. Spôsobené to je rastúcim záujmom o ekologické materiály, ktoré si získavajú čoraz väčšiu pozornosť.

Od zateplenia budov očakávame schopnosť znížiť náklady na teplo a vytvoriť v objekte viac pohodlia. Na základe toho si vyberáme izolačné materiály, ktoré dokážu takúto požiadavku splniť. Úspora financií vynakladaných na spotrebu tepla však nemusí byť jedinou motiváciou a okrem peňaženky môžeme šetriť aj životné prostredie. V tom prípade sa nám ako možnosť ponúkajú prírodné materiály, ktoré sú vhodnou alternatívou k polystyrénu a minerálnej vlne.

Ovčia vlna – kvalitná, no málo dostupná

ovčia vlna

Využitie ovčej vlny zatiaľ nie je veľmi bežné, nakoľko spomedzi prírodných zatepľovacích materiálov patrí k najdrahším. Horšie to je aj s jej dostupnosťou, čo je škoda, pretože materiál sa vyznačuje tvarovou stálosťou, pružnosťou a skvelou schopnosťou pohlcovať vlhkosť.

Konope – materiál pre zdravé bývanie

Konope – materiál pre zdravé bývanie

S konope sa spája hneď niekoľko účelov využitia, medzi ktorými si našlo stabilné miesto aj zateplenie. Stavebníci oceňujú schopnosť zachovať svoj tvar  pod vplyvom zvýšenej vlhkosti a zároveň poskytnúť zdravú mikroklímu chrániacu interiér pred baktériami a tvorbou plesní.

Slama – na svojich 15 minút slávy čaká

slamy ako zatepľovacieho materiálu

Pri aplikovaní slamy ako zatepľovacieho materiálu sa používajú špeciálne slamené balíky. Tie sa dajú zohnať za minimum peňazí, no samotná aplikácia na fasádu taká lacná nie je. Hlavný problém však spočíva v zle nastavených podmienkach certifikácie takto izolovaných stavieb.

Penové sklo – úspora a bezpečnosť

Penové sklo je relatívne novým materiálom na scéne a jeho aplikovanie ako izolant sa začína využívať veľmi pomaly. Napriek tomu spĺňa tie najvyššie nároky na tepelnú izoláciu a dokáže pomáhať s výrazným znižovaním nákladov za teplo. Ocenenia hodnou vlastnosťou je takisto nehorľavosť, čím pôsobí ako významný bezpečnostný prvok.

Penové sklo je relatívne novým materiálom

Prírodné materiály využívané pri zatepľovaní nezohrávajú len ekologickú úlohu. Oplývajú aj rovnako dobrou, ak nie rovno lepšou, kvalitatívnou stránkou ako polystyrén či minerálna vlna. Navyše podporujú zdravšie vnútorné prostredie a vyjdú nás podstatne menej, čo je v spojitosti so snahou znižovať náklady za teplo maximálne efektívne.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články