Retro, retrejšie, najretrejšie

Retro, retrejšie, najretrejšie

Redakcia - 9. apríla 2014 - 4582. zobrazení

Pre cestovateľov v čase, ktorí sa radi vracajú k tomu najlepšiemu, čo nás, ľudstvo, kedy postretlo, by mohol byť tento štýl ako stvorený. Či už si radi pripomeniete kvetinové 70-te, bláznivé 80-te alebo šarmantné 30-te roky, rozhodne nič nepokazíte voľbou tohto štýlu. Konkrétne obdobie si môžete zvoliť práve na základe vašich zodpovedaných otázok.

1. polovica 20. storočia bola obdobím, kedy dámy boli dámami, páni boli skutočnými gavaliermi a centrum spoločenského života tvorili kaviarne a kabarety. Kraľoval swing, jazz a francúzsky šansón. Ak si potrebujete vybaviť obraz tejto doby ako inšpiráciu pri zariaďovaní interiéru, siahnite po niektorom z čiernobielych filmových diel z tohto obdobia. V interiéri potom môžete rovnako siahnuť po tejto (ne)farebnosti, poprípade ju môžete oživiť niektorou z výrazných farieb, akými sú smaragdová či sýto fialová. Aj za pomoci niečoho tak moderného, ako je fototapeta sa viete preniesť do atmosféry starého Paríža, Londýna či New Yorku. Ilúziu buržoázneho prepychu docielite použitím lesklých materiálov, napríklad vo forme krištáľového lustra či zrkadlami v masívnych rámoch.

30-te-roky
Zdroj foto: (link)

50-te až 70-te roky vynikajú odvážnymi farebnými kombináciami a vzormi všade, kde sa len dá. Tvary sú oblejšie, farby žiarivejšie a z materiálov vyráža do popredia plast. Rock and roll vládol svetu a vinylové platne by si vtedy len ťažko niekto zavesil len – tak na stenu. Lenže dnes už môžete zo starých, poškriabaných platní vyčarovať nástenné hodiny, originálnu koláž alebo ich použiť ako efektné retro prestieranie. Do tohto štýlu sa dajú vhodne zakomponovať aj izbové kvetiny vo farebných črepníkoch, bytové textílie rôznych farieb a vzorov ale tiež moderné umenie (ideálne pop-art a op-art). Kto sa nebojí farieb, nech zakričí „Hurá!“ tomuto štýlu.

retro-interior
Zdroj foto: (link)

80-te roky sú zrkadlom drzej rebélie ale aj sviežej pochabosti. Na svoje si prídu predovšetkým vyznávači hudobných štýlov akými sú hard rock, punk rock či heavy metal, ale tiež miernejšieho pop rocku a popu z daného obdobia.

V interiéroch zariadených v tomto štýle tvorí hudba základný element, či už sa jedná o samotné hudobné nástroje, veľkorozmerné plagáty alebo stereosúpravy.

Kto má z tohto obdobia pár originálnych suvenírov, neváhajte sa nimi pochváliť a dajte si ich zarámovať, prípadne ich vystavte na polici. Okrem nich už v interiéri nesmie chýbať len účelový nábytok v strohých farbách. Pokiaľ bývate v tehlovom dome, preč s omietkou!

80-te-roky
Zdroj foto: (link)

Retro štýl v zariaďovaní interiéru ponúka naozaj veľkú variabilitu v závislosti od obdobia, ktoré si zvolíte ako inšpiráciu. Ako ďaleko v čase by ste sa radšej vrátili, to už je len na vás.

1980
Zdroj foto: (link)

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články