Rok 2016 výstavbe obchodných centier veľmi neprial

Rok 2016 výstavbe obchodných centier veľmi neprial

Redakcia - 5. decembra 2016 - 4211. zobrazení

S blížiacim sa záverom roka prichádza opäť čas na rekapituláciu, ktorá sa bude týkať aj jednotlivých segmentov realitného trhu. Priestor dostane aj hodnotenie výstavby nových obchodných centier, ktoré však neprinesie veľmi dobré čísla.

Po silnom minulom roku sa vývoj na slovenskom retailovom trhu citeľne spomalil. Aj napriek rastúcej kúpyschopnosti spotrebiteľov sa v uplynulých mesiacoch postavilo minimum nových centier a developeri sa sústredili skôr na rekonštrukcie a rozširovanie tých existujúcich. Aj tie strediská, ktoré boli otvorené, patria k menším hráčom, takže na trhu sa neudialo nič zásadné.

nákupné centrum

Jediné väčšie centrum otvorili v Trnave

Bieda okolo výstavby a následnej kolaudácie nových centier trvala celý rok a aspoň jediným úspešným zápisom sa do zoznamu novootvorených väčších komplexov zapísala Trnava. Tá privítala prvých zákazníkov koncom novembra v City Parku, ktorý je menší ako jeho slávny konkurent City Arena, no zoznam predajní a služieb dokáže kupujúcich upútať.

Významným míľnikom bol aj Fresh Market

Bratislavský Fresh Market má od nákupného centra ďaleko, no februárové sprevádzkovanie bolo významným míľnikom tohtoročného diania na retailovom trhu. Moderná tržnica tohto typu Bratislavčanom dosť chýbala, čo sa po jej dlho očakávanej realizácii konečne zmenilo.

nakupny vozik

Viac sa darilo rekonštrukciám existujúcich centier 

Laugaricio (Trenčín) – Rozšírenie známeho trenčianskeho centra bolo avizované dávnejšie a tento rok sa začalo s prvými prácami, pričom výsledkom má byť zväčšenie predajnej plochy až o 20 000m2.

Viva (Michalovce) – S rekonštrukciou väčšieho obchodného domu, bývalého Tuzexu, sa spája aj michalovské centrum. Kupujúci môžu využiť takmer 4000m2 obchodnej plochy, na ktorej prevádzkujú necelých 20 prevádzok.

Tulip (Martin) – S rozširovaním prišli aj v martinskom Tulip-e, ktoré patrí k najznámejším centrám regiónu. Miestni spotrebitelia tak budú môcť využívať skoro dvojnásobok pôvodnej plochy.

Europa (Banská Bystrica) – 17.novembra došlo k otvoreniu zrenovovaného centra Europa v Banskej Bystrici. Komplex prešiel rozšírením, vďaka ktorému pribudlo niekoľko nových obchodov.

 veľkých obchodných centier

Očakávania spojené s príchodom roku 2017 sú na trhu s komerčnými nehnuteľnosťami o čosi väčšie, s akými sa začínal súčasný rok. Už to nebudú len priemyselné objekty a sklady, ktoré budú zvyšovať stavebnú produkciu. Po slabšom roku a chvíľkovej odmlke by sa o slovo mali opäť prihlásiť projekty nových a hlavne veľkých obchodných centier, doplnené rozširovaním ďalších starších stredísk.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články