Rozkvitnutá záhrada

Rozkvitnutá záhrada

Redakcia - 5. mája 2018 - 4475. zobrazení

Pekne upravená záhrada dodá letnému posedeniu celkom iné čaro. Ak máte okrem krásy kvetov radi aj ich vôňu, iste do vášho záhona nezabudnite zasadiť niektoré z týchto kvetov.

Pivonka

Pivonka má príjemnú vôňu. Patrí medzi trvalky. Vysádza sa na jar alebo na jeseň. Kvitne od mája až do leta. Má bohaté, plné a veľké kvety v odtieňoch od bielej až do bordovej. Najznámejšie sú biele, ružové a purpurové pivónie.

pivonka

Fiala

Fiala pochádza zo Stredomoria. U nás sa pestuje ako letnička. Je vhodné zasadiť ju na slnečné miesto. Má omamnú vôňu a bohaté kvety v jemných až žiarivých pastelových farbách. Po odrezaní vydrží vo váze aj dva týždne. Kvety fialy sú dokonca jedlé. Chuťou pripomínajú reďkovku.

kvety

Agerát

Tento kvet patrí medzi letničky. Pochádza z Mexika a dorastá do výšky 10 – 15 cm. Má drobné biele, ružové, fialové alebo modré kvety.

Agerát

Má rád slnečné stanovisko, ale znesie aj polotieň. Dobre odoláva vetru aj suchu. Najkrajšie vynikne na okraji záhonu. Sadenice sa vysádzajú v máji.

Motýlí ker

Motýlí ker, alebo Budleja Davidova, pochádza z Číny. Kvitne od júla do septembra. Jeho kvety sa vzhľadom podobajú na orgován.

Motýlí ker, alebo Budleja Davidova

Dorastá do výšky 3 m, preto sa najčastejšie vysádza ako pozadie kvetinových záhonov medzi dreviny. Odoláva aj slabším mrazom. Pri silnejších mrazoch je potrebné zakryť jeho koreňový systém lístím alebo čečinou.

Lobulária

Táto rastlina patrí medzi letničky. Vytvára husté koberce drobných kvetov bielej, ružovej alebo fialovej farby. Kvitne od apríla do septembra a dorastá do výšky 10 – 40 cm.

Lobulária

Pre svoj rast potrebuje slnko alebo polotieň a ľahkú až stredne ťažkú pôdu. Počas letných mesiacov je potrebné ju zalievať, pretože nezvláda veľké suchá. Zvyčajne sa sama vysemení a od rok znovu vyrastie.

Flox

Flox patrí medzi trvalky. Potrebuje neutrálnu pôdu a častejšie polievanie. Jeho kvety majú omamnú vôňu.

Flox patrí medzi trvalky

Sú usporiadané do súkvetia a majú bielu, ružovú, karmínovú, fialovú ale aj svetlomodrú farbu. Niektoré odrody sú dvojfarebné. Kvitne počas celého leta.

Text: Eva Kevická

  • Kategórie

Podobné články