Každý národ preslávil nejaký unikátny produkt z oblasti bývania a dizajnu. Ten svoj majú aj Česi, ktorí už vyše 150 rokov ponúkajú svetu možnosť okúsiť čaro špeciálneho ručne ohýbaného nábytku presláveného jedinečným výrobným postupom.
S nápadom priniesť do nábytkárstva nový smer a začať s výrobou ručne ohýbaného nábytku prišiel Michael Thonet. Tomu sa v Bystřici pod Hostýnem podarilo otvoriť továreň na výrobu týchto produktov, pričom jej prevádzka funguje už 155 rokov. Úspech na seba nenechal čakať a už po 10 rokoch sa vyrábalo 300 000 kusov ročne, ktoré začali exportovať aj do zahraničia.

Stoličky pre milovníkov klasiky
„Thonetky,“ ako sa ručne ohýbaným stoličkám vraví, majú svoju dlhoročnú tradíciu, podľa ktorej sa dbá na zachovanie pôvodnej myšlienky výrobcov. Vďaka tomu sa naďalej vyrábajú rovnakým spôsobom ako pri vzniku prvej továrne, čo samozrejme prispieva k zachovaniu ich klasického vzhľadu.
Náhľad do výroby ohýbaného nábytku
- kusy bukového dreva sa naparia nad pariacimi nádobami
- naparené tyče sa ručne ohýbajú do požadovaných tvarov
- následne dochádza k povrchovému brúseniu daných častí
- jednotlivé diely sa postupne zmontujú do hotového modelu
- na záver sa môže nábytok ešte ozdobiť alebo očalúniť

Kam až siaha sláva ručne ohýbaného nábytku :
- za viac ako 150 ročnú históriu výroby sa predalo už vyše 80 miliónov kusov
- v obdobiach boomu týchto modelov sa ročne vyrobilo okolo pol milióna kusov
- spoločnosť Ikea využíva ručne ohýbaný nábytok, čím šetrí náklady za montáž
- kolekcie stoličiek a kresiel sú vystavované na rôznych veľtrhoch a v galériách

Pre domácich je to tradícia, bez ktorej si nevedia nábytkársky priemysel predstaviť. Pre svet je to inšpirácia, ako spoznať krásu umeleckého spracovania dreva v ďalšej inej podobe. Ručne ohýbaný nábytok zažiaril na dizajnérskej scéne a jeho svetlo nasledujú mnohí svetoví návrhári dodnes. Čo myslíte, hodia sa niektoré z ohýbaných modelov aj do vašej domácnosti?
Text: Róbert Bosák Zdroj foto: (link)