Rustikálny a rokoko nábytok

Redakcia - 18. januára 2016 - 6088. zobrazení

Premýšľate nad kúpou klasického nábytku a neviete sa rozhodnúť? Rustikálny štýl, baroko, rokoko. Je tu toľko možností. Nad akým štýlom ste už uvažovali? Ukážeme vám, ktorý nábytok by vám najviac vyhovoval.

Pod pojmom klasický nábytok si veľa laikov predstaví kus drevenej stoličky so špecifickým tvarom a nejakými ornamentmi a označí to za klasický štýl. Avšak tento pojem je omnoho rozsiahlejší akoby ste si mysleli.

Začneme jedným z najznámejších štýlov a ním je rokoko. Tento štýl bol predstavený v odvetí nábytku už v 18. storočí anglickými dizajnérmi ako Thomas Chippendale či George Hepplewhite. Samotný sortiment nábytku sa vďaka tomuto štýlu rozšíril o taburet, čiže čalúnenú stoličku, sofu, ako pohovku s pohyblivým matracom alebo o Windsorskú stoličku, ktorá má oblúkovité operadlo s priečkami. Znaky, ktoré sú spoločné u všetkých odvetviach rokoko štýlu, sú hlavne asymetria dekóru, dekoračné prvky lastúry a taktiež pozlátenie materiálu, ktorý je vyzdobený intarziami, rezbami či rôznymi umeleckými kovaniami.

kompas-cer

Materiál, ktorý sa využíva na výrobu tohto nábytku je prevažne orech, mahagón a dub. Samotná farba nábytku sa nesie hlavne vo svetlých farbách ako sú napríklad zlatá alebo smotanovo biela. Samotná poťahová látka má taktiež svetlé odtiene farby a často býva ozdobená ornamentmi zlatou alebo striebornou niťou. Tento druh nábytku sa výborne hodí do osvetlenej kuchyne či izby a vždy pridá do miestnosti viac jasu.

rococo

Rustikálny štýl je rafinovanejšou formou vidieckeho štýlu, ktorý sa vyznačuje hlavne jednoduchosťou.

Na rozdiel od rokoko štýlu u rustikálneho nábytku nie sú kresby také preferované a dominujú tu nátery svetlej farby v odtieňoch modrej či zelenej. U rustikálneho nábytku prevláda prevažne dub alebo borovica. Samotný nábytok prechádza špeciálnymi úpravami z prírodného vosku, ktorý dodáva takzvaný šmrnc. V súčasnosti sa vyrába s typickým ručným kovaním s charakterom imitujúceho zahrdzavenia pre väčší dojem starožitnosti. Jeho využitie je veľmi nadčasové a výborne sa hodí do rodinného domu či horskej chaty. Je veľmi populárny vo forme nábytku ako sú stolíky, písacie stoly či vitríny a skrine.

Či už sa vám páčia zložité nábytky s bohatými vzormi a ozdobami alebo preferujete jednoduchší štýl v tmavších farbách, pamätajte, že nábytok si vyberáte na veľmi dlhú dobu a je dôležité, aby potrhol vašu osobnosť a preferencie. Koniec koncov je len na vás, ktorý preferujete, a ktorý najlepšie vystihne váš štýl.

Text: Deniels

  • Kategórie

Podobné články