Spálňa podľa princípov feng - šuej

Spálňa podľa princípov feng – šuej

Redakcia - 12. mája 2014 - 6262. zobrazení

Spánok je prirodzený proces, ktorý má veľký význam pre regeneráciu duševných aj fyzických síl. Je to stav celkového útlmu činnosti mozgu, kedy naše telo postupne prechádza do „úsporného režimu“ a čerpá sily do ďalšieho dňa.

Počas spánku dochádza k poklesu napätia svalov, dýchanie je plytšie, činnosť srdca sa spomaľuje, krvný tlak klesá. Počas spánku sa vystrieda 4-6 spánkových cyklov, viackrát zmeníme polohu, pohybujeme sa. Na to, aby sme si počas spánku dostatočne odpočinuli, potrebujeme ničím nerušený priestor, ktorý nám poskytne pocit pohody a bezpečia.

Spálňa by mala byť orientovaná ideálne smerom na západ, pokiaľ chceme čo najlepšie eliminovať následky pôsobenia stresu počas dňa.

U nás zaužívaná orientácia na sever je taktiež priaznivá a zabezpečuje maximálny odpočinok. Táto miestnosť by sa podľa feng – šuej nemala nachádzať ani v blízkosti kúpeľne či toalety, čo je v našich európskych pomeroch považované za bežné a praktické. V rámci feng – šuej však môže takáto poloha spôsobovať dokonca zdravotné ťažkosti. Ako oáza pokoja by sa mala spálňa nachádzať tiež čo najďalej od vchodových dverí.

kompas-feng-suej

Základným zariaďovacím prvkom spálne je, pochopiteľne, posteľ. Tá by mala byť vyrobená z dreva a mala by byť v miestnosti umiestnená tak, aby ste z nej pohľadom obsiahli celý priestor spálne. Dajte však pozor na to, aby vaše nohy pri spánku neboli nasmerované priamo oproti dverám.

bytový textil

Číňania si takúto orientáciu spájajú s vynášaním rakvy z miestnosti tzv. „nohami napred“. Pri manželskej posteli je dôležitá symetria, aby harmónia vládla aj v partnerskom vzťahu. Obaja jej užívatelia musia mať na svojej strane postele dostatočný priestor na prechod, ideálne tiež nočný stolík s príjemným osvetlením.

postel-feng-suej

Čo sa týka úložných priestorov, udržujte ich upratané a často v nich vetrajte. Priestor pod posteľou rozhodne nevyužívajte za účelom odkladania nepotrebností. Musí ostať prázdny pre dobrý tok energie. Vyhnite sa tiež lešteným plochám a zrkadlám. Číňania veria, že duša počas spánku opúšťa telo a bola by znepokojená, keby uvidela svoj odraz v zrkadle. Ak sa zrkadla v spálni nemôžete, či nechcete vzdať, pred spaním ho prikryte textíliou.

V spálni by sa nemali nachádzať ani žiadne elektrické prístroje a predmety s ostrými hranami. Mala by to byť miestnosť pôsobiaca vzdušným a pokojným dojmom, preto ju odbremeňte od všetkých nepotrebností a rušivých prvkov. Zariaďovanie spálne rozhodne nepodceňujte! Len po kvalitnom spánku budete skutočne pripravení čeliť prekvapeniam ďalšieho dňa.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články