Španielske záhrady

Španielske záhrady

Redakcia - 23. júla 2014 - 4138. zobrazení

Záhradný design je umenie, pri ktorom sa môžete držať návodov, štýlov a zaužívaných tradícií, ale môžete použiť aj vlastnú fantáziu. Na svete existuje mnoho tipov mnoho štýlov záhradnej architektúry a môže zahŕňať rôzne témy.

Keď príde leto, všetci si radi poleňošia vonku, alebo plánujú záhradnú oslavu, barbecue a podobne. Španielske záhrady poskytujú dostatok inšpirácie, ako si zariadiť svoje záhrady a terasy. Španielska architektúra celkovo má prekrásny a pôvabný charakter.

alhambra-granada
Zdroj foto: (link)

Uzavreté terasy sú navrhnuté tak, aby rozšírili obytný priestor s miestami na posedenie či odpočívanie, s klasickými dobre vyzerajúcimi dlaždicami, chladivými fontánami a vybranými rastlinami.

alhambra-de-granada
Zdroj foto: (link)

Tradičný štýl španielskych záhrad sa vyvinul v Španielsku a zahrňoval princípy záhradnej architektúry v starých perzských, rímskych, maurských a islamských záhradách. V 20. a 21. storočí sa nové záhrady v Španielsku odchýlili od týchto tradícií.

palacio
Zdroj foto: (link)

Nový tip architektúry vznikol dôsledkom španielskej kolonizácie Severnej a Južnej Ameriky. Krajiny s podobnou klímou, aká je v Španielsku, boli inšpiráciou pre španielsku architektúru. Boli pridané nové prvky a pre tie klasické bol vytvorený odlišný vzhľad.

terasa
Zdroj foto: (link)

Španielsko je krajinou plnou kontrastov. Používajú sa odvážne výrazné farby. Základom sú kultové španielske prvky, ako sú biele alebo farebné štukové steny. Svieža farba pokrýva ručne aplikovanú zmes cementu, vody a piesku alebo vápna. Výsledkom je staro vyzerajúci povrch. Podlaha je zväčša z dlaždíc, kameňa alebo tehál.

cordoba
Zdroj foto: (link)

Dôležitými základnými prvkami sú ručne maľované dlaždice a ozdobné železné prvky, ako napríklad mreže na zábradlí, na lampách a podobne. Pre tento štýl je bežné, že aj dvere doplňujú železné drobnosti. Súčasťou záhrady alebo terasy býva aj krb, ktorý sa tiež dá doplniť o kované železné ozdoby.

reales-alcazares-de-sevilla
Zdroj foto: (link)

Farebné španielske alebo mexické ručne maľované dlaždice sú obľúbeným prvkom tohto štýlu. Veselé vzory pokrývajú podlahy, lavičky, steny veľkých kvetináčov či rámy okien.

palacio-de-viana
Zdroj foto: (link)

Bežné pre terasy sú aj rady oblúkov nesených stĺpmi. Tento architektonický prvok vznikol v Ríme, kde takéto arkády kryli chodníky.

granada
Zdroj foto: (link)

Pre vonkajšie prostredie je potrebné vyberať odvážne farby. Zatiaľ čo pre interiér ľudia volia pokojnejšie farby, záhrada je miestom kde to musí kričať farbami. Súčasťou je aj výzdoba terás a chodníčkov, pridanie riečky s líniami skál alebo opakujúcich sa prvkov, napríklad dlaždíc v betóne, aby aj chodníčky boli časťou umeleckej výzdoby.

casa-de-pilatos
Zdroj foto: (link)

Pre zdokonalenie doplňte záhradu o starožitnosti, bežné sú antické železné mreže alebo lampy s patinou, ktoré dodajú kúzlo vašej záhrade. Netreba sa ale držať konkrétneho štýlu alebo obdobia, čo sa výzdoby týka. Rastliny bývajú zoskupené vo veľkých keramických alebo terakotových kvetináčoch.

kvetinace
Zdroj foto: (link)

Text: Rea Moonlight     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články