Správne zvolené interiérové dvere zmiernia problémy s malým priestorom, vlhkosťou aj nedostatkom svetla.

Správne zvolené interiérové dvere zmiernia problémy s malým priestorom, vlhkosťou aj nedostatkom svetla.

Reklamný článok - 27. apríla 2016 - 4753. zobrazení

Pri stavbe alebo rekonštrukcii domu či bytu sa často stretávame s rôznymi problematickými miestami, ktoré treba architektonicky riešiť veľmi opatrne a s rozumom. Často k vyriešeniu problému môže prispieť aj správny výber interiérových dverí. Alebo naopak – nesprávny výber môže situáciu zhoršiť. Pri výbere interiérových dverí je veľmi dôležité myslieť na všetky okolnosti, ktoré by mohl voľbu ovplyvniť. Najčastejší problém, ktorý pri výbere interiérových dverí berieme do úvahy, je nedostatok priestoru.

posuvne-dvere-izba

Keď budeme hľadať interiérové dvere, ktoré sú najviac priestorovo úsporné, je pravdepodobné, že sa dopátrame k posuvným dverám. Tie sa posúvajú v garniži po stene alebo sa zasúvajú do špeciálneho stavebného púzdra v stene. Posuvné dvere pri otváraní a zatváraní nezaberajú ani centimeter priestoru navyše. Ak sa zasúvajú do púzdra, stenu, súčasťou ktorej je púzdro, je možné využiť na zavesenie obrázkov, poličiek či vešiaka, alebo umiestnenie nábytku. Voľba posuvných dverí teda sľubuje riešenie problému s nedostatkom priestoru. Predovšetkým tam, kde sa z malého priestoru vstupuje do ďalšieho malého priestoru. Navyše, montáž posuvných dverí je nenáročná a môžete ju realizovať aj bez nepríjemných stavebných úprav v byte.

popsuvne

Ďalší problém, ktorému pri výbere dverí musíme venovať zvýšenú pozornosť, je vlhkosť, ktorá väčšinou prichádza ruku v ruke s rozdielmi a prudkými zmenami teplôt v miestnostiach, ktoré dvere spájajú. Tento problém zvážte predovšetkým pri výbere interiérových dverí, ktoré vedú do kúpeľne, kuchyne, na verandu, do zimnej záhrady či z domu do garáže alebo pivnice. Zvýšená relatívna vlhkosť vzduchu, ktorá je pre tieto miestnosti typická, v kombinácii s výraznými rozdielmi teploty v priestoroch, ktoré dvere oddeľujú, môže pri nesprávnom výbere interiérových dverí spôsobovať kondenzáciu vodných pár na povrchu dverí a následné poškodenie nevhodného povrchu dverí, či dokonca problémy s výskytom pliesní.

Ak pre tieto rizikové priestory zvolíte interérové dvere s nevhodným povrchom (napríklad dýhované), je veľmi pravdepodobné, že nadmerná vhkosť spôsobí pokrivenie dverí, prípadne odlepovanie či rozglejenie hrán.

Pri voľbe povrchu dverí do miestností s vysokou vlhkosťou vzduchu a rozdielnymi teplotami na oboch stranách dverí, vždy vyberte povrch, ktorý je vodeodolný. Ideálnymi dverami do vlhkého prostredia sú napríklad lakované interiérové dvere SOLODOOR RAINBOW, ktoré sú lakované tromi vrstvami laku takým spôsobom, že farba sa nanáša v jednoliatej vrstve súčasne na plochu dverí aj na ich hrany. Vďaka tomu sa vlhkosť z vodnej pary nemá možnosť dostať k vnútornej drevenej konštrukcii dverí, takže nedochádza k poškodeniu dverí ani povrchu.

Ak chcete mať istotu, že v dôsledku rozdielov či prudkých zmien teplôt na vnútornej a vonkajšej strane dverí nebudú na povrchu dverí kondenzovať vodné pary zo vzduchu a nebudú vytvárať podmienky napríklad pre množenie pliesní, zvoľte takzvané klima dvere. Napríklad ako dvere do kúpeľne či kuchyne sú ideálne špeciálne interiérové dvere SOLODOOR KLIMA II, ktoré sú konštruované pre prechod medzi miestnosťami s relatívnou vlhkosťou vzduchu 30 – 65 % a rozdielom teplôt do 10° C. Na prechod z domu na verandu, do zimnej záhrady, pivnice alebo do garáže sú ideálne interiérové dvere SOLODOOR KLIMA III pre priestory s relatívnou vlhkosťou do 50 % a teplotným rozdielom až 20° C.

svetlik

V prípade, že máte v interiéri nedostatok prirodzeného denného svetla, aj tento problém môžete zmierniť vhodným výberom interiérových dverí. Ak nepostačí voľba presklených dverí, máte možnosť výberu špeciálnej zárubne s takzvanými svetlíkmi – stabilnými sklenenými plochami, ktoré sú umiestnené vedľa dverí alebo nad nimi. Tieto sklenené plochy sú zvyčajne vyrobené z priesvitného, ale nepriehľadného bezpečnostnostného skla, ktoré umožňuje prístup denného svetla z vonkajšieho prostredia do zádveria. Bývajú zasadené priamo do špeciálnej zárubne.

Ak chcete mať istotu, že všetky vaše interiérové dvere budú vyhovovať prostrediu, ktoré uzatvárajú, vyberajte si ich v certifikovaných predajniach, kde vám školení odborníci pomôžu s výberom a profesionálne vyriešia všetky vaše požiadavky.

Viac infomácií o rôznych typoch dverí nájdete na stránke www.solodoor.sk

  • Kategórie

Podobné články