Sprchová vanička alebo odtokový žľab?

Sprchová vanička alebo odtokový žľab?

Redakcia - 8. januára 2015 - 8717. zobrazení

Prerábate kúpeľňu ,v ktorej bude okrem iného aj sprchovací kút? Potom možno stojíte pred ťažkou otázkou. Zvoliť do sprchovacieho kútu vaničku alebo odtokový žľab? Ak aj Vy hľadáte odpoveď práve na túto otázku, čítajte ďalej.

Sprchovacia vanička

V súčasnosti existuje viacero druhov materiálu, z ktorého sa vaničky vyrábajú. Môže ísť o liaty mramor, akrylát alebo rôzne prímesi akrylátu. Najviac predávané sú práve akrylátové vaničky. Na prvý pohľad vyzerajú ako plast, ale vlastnosti majú úplne iné. Sú pevnejšie, nežltnú a nepodliehajú vplyvom horúcej vody.

shower-room
Zdroj foto: (link)

Ak sa rozhodnete zvoliť vaničku je potrebné si uvedomiť, že by ste mali vyberať kvalitnejšiu, najlepšie zo 100% akrylátu. Možno ste počuli od známych, že si kúpili lacnejší variant a vanička postupom času strácala belosť, v horšom prípade zle reagovala na horúcu vodu. To sa deje v prípade lacných napodobenín, ktoré sú zmesou plastu a akrylátu. Ďalej je rozhodujúce, či ide o vaničku nízkoprofilovú alebo o vaničku na nožičkách.

V prípade vaničky na nožičkách musíte rátať s tým, že samotná vanička je položená iba na kovovej konštrukcii. Tým pádom je materiál namáhaný pri každom užívaní, čo sa postupom času odzrkadlí. Možno vydrží 5 rokov, možno 8 a možno aj 10. Ale postupom času sa určite unaví a niekde praskne.

shower
Zdroj foto: (link)

Odtokový žľab

Nepopierateľnou výhodou odtokového žľabu je, že sa inštaluje priamo do podlahy. Má dve časti a to žľab a rošt. Žľab môže byť buď celonerezový alebo plastový. Lepšou voľbou je celonerezový. V tomto prípade nehrozí žiadne poškodenie alebo únava materiálu, nakoľko je žľab zabudovaný priamo v podlahe a nie je nijako namáhaný. Okrem toho ide o oveľa pevnejší materiál.

sprcha-alvhem-interior
Zdroj foto: (link)

Ak sa náhodou bojíte, že voda by mohla začať pretekať na podlažie pod Vami, obavy sú zbytočné. Do sprchovacieho kúta sa nanáša špeciálna hydroizolácia po bokoch stien aj na podlahu, ktorá sa správa ako nepremokavá fólia. Tým pádom je Váš sprchovací kút plne odizolovaný.

Umiestnenie odtokového žľabu je doživotným riešením. Pamätáte sa na staré „guličky“ v domoch? Odtokový žľab je ich modernejšou obdobou. Tieto odtokové guličky vydržali slúžiť bez problémov niekoľko desaťročí.

sprcha-odtokovy-zlab
Zdroj foto: (link)

Na trhu existuje viacero výrobcov o ktorých si môžete nájsť recenzie. Pri výbere pamätajte nato, že kúpeľňa sa nerekonštruuje na rok alebo na dva, ale na dlhšie časové obdobie.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články