Starožitný nábytok verzus moderný

Starožitný nábytok verzus moderný

Redakcia - 9. septembra 2013 - 7663. zobrazení

Každý z nás má jedinečný štýl, ktorý sa prejavuje nie len v móde, ale aj v bývaní. Staviame rozdielne domy, volíme si rozličné typy nábytku a typy dekorácií podľa nášho vkusu. Riadime sa svojou intuíciou, svojím subjektívnym názorom a vďaka tomu častokrát náš príbytok odráža to, akí sme a čo máme radi. V tomto článku sa trochu zamyslíme a predostrieme si klady a zápory moderného a starožitného nábytku.

Základné pravidlo, ktoré platí pri kupovaní nábytku a celkovom zriaďovaní izieb, znie:

Nikdy nekombinujete viaceré kusy rozličného typu, z rozličného obdobia či z rozličného materiálu!

Musíte si v prvom rade uvedomiť, aký je váš štýl, čo sa vám páči a v akom prostredí sa najlepšie cítite. Pokiaľ sa rozhodnete, že svoju obývaciu izbu budete ladiť do rustikálneho štýlu s dekoráciami z klasického obdobia, akékoľvek iné doplnky by mohli pokaziť výsledný efekt. Ak si zvolíte futuristický štýl, od nábytku, cez osvetlenie, až po najmenšie detaily musí byť všetko volené v modernom, v takejto miestnosti nie je miesto pre ručne maľované vázy alebo staré obrazy s masívnymi rámami.

Moderný nábytok si zväčša vyberajú mladí ľudia, ktorí stavajú nové domy, majú nový pohľad na svet a chcú, aby boli naplnené všetky ich požiadavky. Predtým ako sa rozhodnú, si na internete nájdu množstvo fotiek a obrázkov, ktoré im poslúžia ako inšpirácia. Hlavnou charakteristikou takéhoto typu nábytku sú netradičné tvary a farby. Pri tomto nábytku sa nám naskytá veľká možnosť akokoľvek kombinovať jednotlivé kusy a zároveň tak vytvárať náš vlastný štýl.

moderna-komoda

Pri starožitnom nábytku nemáte takúto voľnosť na experimentovanie. Musíte si dávať pozor, aby vzor, ktorý je na koberci, ladil so vzorom na tapetách, musíte sledovať kontrast farieb, aby sa navzájom nerušili. Pri modernom štýle je vaša fantázia tým základom, ktorý môže vybudovať a vytvoriť perfektnú miestnosť a izbu na bývanie. Súčasným trendom je kombinovať klasické farby s neónovými, ktoré predstavujú novú dobu a modernosť. Pri starožitnom nábytku zase prevládajú farby ako čierna, hnedá či môže sa vyskytnúť aj biela.

Rozdiely sa prejavujú nielen pri nábytku, ale aj pri iných detailoch – napríklad v umení. Zatiaľ čo v kombinácií so starožitným nábytkom sa väčšinou volia starodávne obrazy s hrubými masívnymi rámami a maľbami, ktoré predstavujú nejaké konkrétne obrazce, pri modernom štýle si ľudia do príbytku kupujú abstraktné maľby, ktorých tvary nevedia častokrát identifikovať ani samotní majitelia. V podobnom duchu sa nesú aj všetky ďalšie interiérové ozdoby – lampy, vázy, a pod.

Pri kúpe nábytku si preto poriadne premyslite, aké kúsky si vyberiete a aký dojem chcete dosiahnuť vo vašom bývaní. Predsa by ste nemali zabúdať na to, že detaily tvoria celý základ.

  • Kategórie

Podobné články