Stavebný boom: Developeri sa snažia odlíšiť kvalitou

Tlačová správa - 11. novembra 2015 - 2895. zobrazení

Schüco potvrdzuje stúpajúci dopyt po kvalitných riešeniach.

Na developerský boom reagujú banky, investori, privat eequity, ale aj maloobchodníci, ktorí otvárajú nové prevádzky s ponukou interiérového vybavenia a doplnkov. Zástupcovia spoločnosti Schüco potvrdzujú, že záujem architektov, dizajnérov, projektantov aj developerov sa viac sústreďuje na kvalitné riešenia.

Developerský boom

Podobne ako pred rokom 2008 množstvo firiem a investorov, ktorí mali voľné prostriedky, investovali do nehnuteľností.

Vidina vysokej a relatívne rýchlej návratnosti sa však s príchodom globálnej krízy rozplynula. Dnes opäť vidno nárast záujmu o rezidenčné aj komerčné projekty.

Najmä na najvyspelejšom trhu nehnuteľností, teda na bratislavskom trhu, sa developeri predbiehajú. Pritom predávajú projekty doslova „z papiera“. Podľa štúdie Central Europe Private Equity Confidence Survey, ktorú vydala Deloitte, až 53 % odborníkov očakáva, že v najbližších mesiacoch bude dlhové financovanie dostupnejšie, čo je najviac od roku 2006.

Financujúce subjekty však sú už obozretnejšie, zvažujú a rozkladajú riziko. Samotné projekty tak majú zvyčajne niekoľko fáz. Ožívajú aj rezidenčné projekty, ktoré v rokoch 2008 a 2009 zostali len na papieri, prípadne rozostavané. „Architekti aj developeri sa chcú odlíšiť od konkurencie. Vnímame zvýšený dopyt po kvalitnejších riešeniach. Čo sa týka materiálov pre fasádne systémy, zákazníci častejšie uprednostňujú hliník pred plastom a drevom. Stále však hrá prím cena. Pri kúpe nehnuteľnosti preto odporúčam napríklad overiť, či hliníkové konštrukcie, ktoré sú neštandardne lacné, majú aj deklarované parametre povinných vlastností alebo či nemajú kovanie primárne určené napríklad do plastových profilov,“uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

ASS_77_PD_m_Galerie_Innenraum(1)

Pozitívny trend na trhu

Slovensko nie je vytrhnuté z európskeho kontextu. Ekonomické ukazovatele sú síce vzhľadom na malú otvorenú ekonomiku strmšie, no v podstate kopírujeme európske a globálne trendy. Stavebný sektor u nás potešiteľne rastie a tento rok by mal zakončiť v plusových číslach. Pre riaditeľov stavebných firiem prestali byť najväčším problémom v podnikaní nízke ceny realizovaných zákaziek. Predbehli ich byrokracia a nekvalitná legislatíva.V kvartálnej analýze slovenského stavebníctva za 3. štvrťrok 2015, ktorú spracovala analytická spoločnosť CEEC Research, predpovedá kladný vývoj aj v budúcom oku až 83 % riaditeľov stavebných spoločností. „V spoločnosti Schüco sme optimisti, ale hlavne realisti. Napriek tomu si myslím, že súčasný pozitívny trend by na trhu nehnuteľností mohol pretrvať ešte nasledujúce 2-3 roky,“ hovorí P. Škvaril.

Inšpirácie v Centre Kanštanová

Zaujímavé a nové riešenia spoločnosti Schüco určené predovšetkým pre rodinné bývanie si môže odborná verejnosť aktuálne pozrieť doslova naživo v showroome v Brne.

5_DSC_0005

Centrum Kaštanová tu prezentuje produkty a služby z oblasti bývania a dizajnu na ploche 15 000 m2. P. Škvaril vraví: „Od otvorenia centra sme zaznamenali zvýšený záujem o panoramatický posuvný systém ASS 77 PD.HI s manuálnym ovládaním. Ide o subtílny tepelne izolovaný profil z hliníka pre veľkoformátové presklené steny. Konštrukcia je maximálne transparentná, bezbariérová a ľahko ovládateľná pomocou minimalistickej rukoväte. Pri profile ASS 77 PD ponúkame niekoľko systémových variantov vrátane rôznych úrovní tepelnej izolácie, elektrického ovládania a rohového prevedenia.

Zdroj/foto: Schüco

  • Kategórie

Podobné články