Technika earthbags – ekologická výstavba v netradičnej podobe

Technika earthbags – ekologická výstavba v netradičnej podobe

Redakcia - 14. mája 2018 - 3001. zobrazení

Domy postavené z hliny alebo slamy nie sú žiadnym výdobytkom skanzenov s ľudovou architektúrou. Vo svojej modernej podobe ich vďaka technike earthbags vyrastá čoraz viac. Prvé domčeky tohto typu už dokonca zrealizovali aj na Slovensku.

Technika earthbags – ekologická výstavba v netradičnej podobe

Povedomie o ekologickej výstavbe rastie stále rýchlejšie. Jednou z možností ako sa dá stavať rýchlo, lacno a ekologicky je aj budovanie domov prostredníctvom techniky earthbags. Tá sa presadzuje najmä vďaka kombinácii nízkych finančných nákladov a šanci vybudovať si dom svojpomocne vlastnými rukami. Veď stačí vám na to pár vriec a ochota stráviť pár dní prácou.

Earthbags oslavuje storočnicu

Prvé zmienky o výstavbe pomocou techniky earthbags sa spájajú s obdobím počas 1.svetovej vojny. Práve vojaci prišli na spôsob ako stavať jednoducho, kvalitne a hlavne len s pomocou materiálov, čo im dala okolitá príroda. Táto inovatívna metóda výstavby sa zachováva dodnes a v posledných rokoch si z dôvodu túžby po úspornom bývaní získava značnú popularitu.

100% prírodné materiály

Žiadny cement, betón ani iné klasické murivo. S výnimkou realizácie základov sa môže celý dom postaviť výlučne z hliny a slamy, po prípade z iných prírodných materiálov schopných zaistiť príbytkom kvalitu a komfort. Pri ich výbere je najlepšie, že väčšinou nie je potrebné utrácať peniaze a celý „inventár“ nutný k výstavbe sa dá nájsť voľne v prírode.

Svojpomocná realizácia

Najväčším pozitívom výstavby v tomto štýle je možnosť zrealizovať si dom vlastnými silami. Celý postup spočíva v ukladaní vriec s hlinou alebo slamou na seba tak, aby vytvárali pevné a odolné steny príbytku. Aj keď proces má jasné pravidlá, zvládne ho každý zručný stavebník. Pomôcť so získavaním poznatkov môžu aj workshopy, ktoré aktivisti a neziskové organizácie pravidelne organizujú.

Svojpomocná realizácia

Technika earthbags nepovedala ani zďaleka posledné slovo, práve naopak. Nakoľko ľudia sú ekologickej výstavbe naklonení stále viac, jej expanzia by mala gradovať. U nás je tento štýl výstavby zatiaľ málo známy, no prvé domy z vriec plných hliny tu už vyrástli. Uvidíme, či sa technika viac uchytí a jednoduchých úsporných príbytkov bude pribúdať.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články