Domy postavené z hliny alebo slamy nie sú žiadnym výdobytkom skanzenov s ľudovou architektúrou. Vo svojej modernej podobe ich vďaka technike earthbags vyrastá čoraz viac. Prvé domčeky tohto typu už dokonca zrealizovali aj na Slovensku.
Povedomie o ekologickej výstavbe rastie stále rýchlejšie. Jednou z možností ako sa dá stavať rýchlo, lacno a ekologicky je aj budovanie domov prostredníctvom techniky earthbags. Tá sa presadzuje najmä vďaka kombinácii nízkych finančných nákladov a šanci vybudovať si dom svojpomocne vlastnými rukami. Veď stačí vám na to pár vriec a ochota stráviť pár dní prácou.
Earthbags oslavuje storočnicu
Prvé zmienky o výstavbe pomocou techniky earthbags sa spájajú s obdobím počas 1.svetovej vojny. Práve vojaci prišli na spôsob ako stavať jednoducho, kvalitne a hlavne len s pomocou materiálov, čo im dala okolitá príroda. Táto inovatívna metóda výstavby sa zachováva dodnes a v posledných rokoch si z dôvodu túžby po úspornom bývaní získava značnú popularitu.
100% prírodné materiály
Žiadny cement, betón ani iné klasické murivo. S výnimkou realizácie základov sa môže celý dom postaviť výlučne z hliny a slamy, po prípade z iných prírodných materiálov schopných zaistiť príbytkom kvalitu a komfort. Pri ich výbere je najlepšie, že väčšinou nie je potrebné utrácať peniaze a celý „inventár“ nutný k výstavbe sa dá nájsť voľne v prírode.
Svojpomocná realizácia
Najväčším pozitívom výstavby v tomto štýle je možnosť zrealizovať si dom vlastnými silami. Celý postup spočíva v ukladaní vriec s hlinou alebo slamou na seba tak, aby vytvárali pevné a odolné steny príbytku. Aj keď proces má jasné pravidlá, zvládne ho každý zručný stavebník. Pomôcť so získavaním poznatkov môžu aj workshopy, ktoré aktivisti a neziskové organizácie pravidelne organizujú.
Technika earthbags nepovedala ani zďaleka posledné slovo, práve naopak. Nakoľko ľudia sú ekologickej výstavbe naklonení stále viac, jej expanzia by mala gradovať. U nás je tento štýl výstavby zatiaľ málo známy, no prvé domy z vriec plných hliny tu už vyrástli. Uvidíme, či sa technika viac uchytí a jednoduchých úsporných príbytkov bude pribúdať.
Text: Róbert Bosák