Pred každou stavbou domu je potrebné urobiť sériu rozhodnutí. Týkajú sa rozpočtu, spôsobu financovania, lokality, typu projektu domu a najmä charakteru samotného domu. V súvislosti s projektami domov máte dve základné možnosti – katalóg alebo projekt na mieru. Architekti opisujú niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu sa zorientovať v problematike.
1. Účel domu
Na prvý pohľad to môže znieť absurdne, ale aj pri rodinnom dome by ste mali starostlivo zvážiť to, na čo konkrétne ho budete využívať, a to na mnoho rokov dopredu. Pracujete často z domu? V tom prípade budete potrebovať pracovňu. Plánujete veľkú rodinu? Počítajte s viacerými spálňami a poprípade aj kúpeľňami. Využívanie jednotlivých miestností v dome sa môže v priebehu rokov meniť. Hosťovská izba sa časom môže prerobiť na detskú alebo posilňovňu. Zvážiť by ste tiež mali to, či chcete mať garáž ako súčasť domu alebo len ako prístavbu, či samostatne stojacu budovu.
Ak už dopredu viete, že časom budete meniť účel izieb, dohodnite sa s architektom na flexibilných priečkach.
Katalógové projekty domov sa hodia skôr pre menej náročných klientov, ktorým vyhovuje riešenie také, aké je naprojektované dopredu. Keď ste sa už rozhodli uprednostniť stavbu domu pred kúpou bytu, buďte nároční a neuspokojte sa s malými kuticami.
2. Projekt prispôsobte charakteru pozemku
Zdedili ste alebo kúpili pozemok a už vám k nemu chýba iba projekt? Alebo sa ešte len rozhliadate po vhodnej lokalite a chcete toto rozhodnutie prekonzultovať s architektom? Vo všeobecnosti platí, že katalógové projekty domov sú vhodné na nenáročné pozemky v rovine, kde nie je potrebné prispôsobovať sa svahu terénu. V prípade, ak chcete postaviť dom v zhoršených podmienkach na pozemku do kopca alebo na malej ploche s čo najinteligentnejším využitím priestoru, odporúča sa investovať do projektu na mieru.
Architektovi však nebudú stačiť fotografie, osobne by si mal prísť obzrieť miesto, kde bude váš dom stáť a starostlivo si zaznačiť sklon, vlastnosti pôdy či samotnú lokalitu kvôli klimatickým podmienkam a prípadnému zaťaženiu strechy snehom. Ak pozemok ešte nemáte, môžete sa poradiť s architektom o najvhodnejšej lokalite. V takomto prípade si môžete dopredu vybrať projekt z katalógu a výber pozemku prispôsobiť požiadavkám na jeho výstavbu. Takýto postup je však menej častý.
3. Financie výrazne ovplyvňujú projekty domov
Či už máte k dispozícii hotovosť alebo budete financovanie stavby riešiť úverom, pravdepodobne vás bude brzdiť peňažný limit. Katalógové projekty domov sú výrazne lacnejšie ako tie, ktoré vám architekt nakreslí na mieru. Vo väčšine prípadov sú tiež projektované tak, aby sa čo najviac minimalizovali náklady na stavbu, sú teda považované za lacnejšiu verziu. Náročnejšie projekty si vyžadujú samostatný projekt, v ktorom je možné zohľadniť všetky vaše špecifické požiadavky. Projekt na mieru je však podstatne drahší, jeho vytvorenie navyše architektovi zaberie oveľa viac času (často 2-3 mesiace).
Ďalším faktorom je tiež energetická náročnosť domu. V súčasnosti sú moderné energeticky nenáročné a ekologické domy, pri ktorých je možné efektívne využívať tzv. čistú energiu a minimalizovať tak náklady na energie. Stavba takéhoto domu je však náročnejšia, čo sa týka použitých materiálov a tiež technológií – počítajte so zvýšenými nákladmi na izoláciu obvodových stien a strechy, rekuperačný systém výmeny vzduchu, kvalitné okná a tiež prípadné alternatívne zdroje elektriny – slnečné kolektory, tepelné čerpadlo alebo podlahové kúrenie.