Terasa – načo nezabudnúť pri jej plánovaní?

Terasa – načo nezabudnúť pri jej plánovaní?

Redakcia - 9. februára 2016 - 4202. zobrazení

Terasa je ideálnym miestom pre oddych a načerpanie nových síl. Je miestom, kde sa stretáva rodina, priatelia, susedia, či miestom, kde sa hrajú deti. Pre iného je priestorom, kde sa môže venovať svojim záľubám alebo miestom, kde môže len tak so šálkou čaju či kávy „vypnúť“ od bežných problémov.

Terasa je dnes moderným doplnkom domu, ale aj rôznych hotelov či penziónov.

V súčasnej dobe sú veľmi trendy terasy na strechách, ktoré poskytujú človeku pocit slobody, relaxácie a krásneho výhľadu.

Terasa

Na aké faktory nezabúdať pri plánovaní a stavbe terasy?

  • Orientácia – ideálne je mať terasu na juhovýchodnú stranu, aby sme sa v nej cítili príjemne teplo nielen v lete, ale aj počas iných ročných období.
  • Miesto – kde bude terasa umiestnená? Na streche, na poschodí domu, na prízemí, súčasťou domu alebo oddelená od domu (v záhrade, pri jazierku).
  • Materiál – máme na výber drevo, tehlu, dlažbu alebo novinku tzv. drevoplast (WPC), ktorý spája výhody plastu a dreva. Tak isto sa rozhodujeme, či chceme mať terasu presklenú, alebo nie. Tak či onak musíme dbať na to, aby bol materiál odolný a dal sa ľahko ošetriť. Nemali by sme zabúdať nato, že terasa je skúšaná všetkými vonkajšími vplyvmi ako voda, slnko, mráz a vietor.
  • Sklon terasy – nikomu asi netreba zdôrazňovať, aké je dôležité správne vyspádovať terasu. Nie je nič horšie, ako mať terasu krivú, resp. naklonenú na jednu stranu. Taká terasa je potom nepoužiteľná.
  • Hydroizolácia – ďalšia nevyhnutná podmienka na to, aby terasa správne plnila všetky svoje funkcie. Väčšinou sa nanáša hydroizolačná vrstva alebo PVC fólia, ktoré sa musia naniesť odborne. Preto je fajn túto prácu nevykonávať sám (pokiaľ v tom nie ste odborník).
  • Zábradlie – Ak chceme postaviť terasu na poschodí domu alebo na streche, potom je zábradlie nevyhnutnou podmienkou. Obzvlášť, ak máme deti. Voľba materiálu zábradlia je iba na nás (drevo, kov, plast, možno živý plot).
  • Strecha terasy – terasa môže aj nemusí byť zastrešená. Toto je otázka vkusu a individuálnej potreby každého z nás. Pokiaľ chceme mať terasu využiteľnú po celý rok, je vhodné ju zastrešiť tieneným sklom, ktoré má dlhú životnosť.

garden-831995_960_720

Nezabúdajme na to, že terasa má byť miestom, kde sa všetci cítime dobre, preto sa o terasu treba starať a zútulniť ju podobne ako iné časti domu. Na výber je mnoho druhov nábytku a farieb od výmyslu sveta. Je len na každom z nás, čo si vyberieme a čo nám samozrejme dovolí peňaženka.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články