Trendy v oblasti stavby rodinných domov

Trendy v oblasti stavby rodinných domov

Reklamný článok - 26. apríla 2018 - 4231. zobrazení

V súčasnej dobe sú v rôznych oblastiach najpopulárnejšie riešenia, ktoré sú rýchle, ekonomicky výhodné a zároveň ekologické. To platí aj pre oblasť stavebníctva. Ekologické v tomto prípade neznamená len to, že sú postavené z ekologických, teda recyklovaných materiálov, ale predovšetkým to, že na ich prevádzku je potrebný znížený objem energií.

okno

Nízkoenergetické stavby

sa stavajú z kvalitných, trvácnych materiálov, ktoré sú priedušné a zároveň dobre izolujú, teda držia vnútornú teplotu. To predchádza vzniku tepelných mostov a následnému úniku tepla z budovy či prehrievaniu fasády v letných mesiacoch, čo navyšuje výdavky na vykurovanie či chladenie priestorov. „Za nízkoenergetický dom sa považuje ten, ktorého spotreba na vykurovanie je nižšia ako 70 kWh / (m2),“ hovorí odborník na konštrukciu technických stavieb a spolupracovník Slovenskej technickej univerzity so zameraním na tenkostenné oceľové profily, prof. Ing. Ján Hudák, CSc.  „Legislatívne snahy EÚ v oblasti stavebníctva smerujú k tomu, aby všetky domy mali pasívny štandard. Pasívna stavba je však finančne náročná, preto najlepším kompromisom medzi cenou a ekologickým prístupom je montovaný nízkoenergetický dom,“ dodáva prof. Hudák.

Nízkoenergetické stavby

Pre budúcich majiteľov rodinných domov, ktorí majú prehľad o trendoch a chcú si vybrať trvalo udržateľné riešenie, je najlepšom voľbou oceľ. Je plnohodnotnou náhradou materiálov ako drevo či tehla. Navyše, oceľ nazývaná aj enviro-kov, je 100 % recyklovateľný materiál, s ktorým práca generuje minimum odpadu, čo z neho robí dokonca udržateľnejší materiál ako drevo.

Nízkoenergetické domy z oceľových prefabrikátov vyrábaných na mieru, ktoré sú už dlhšiu dobu obľúbenou a cenovo dostupnou voľbou od Nového Zélandu, USA, cez Škandináviu, Švajčiarsko až po Rakúsko, sa na kľúč stavajú už aj u na Slovensku. Špecialistom v tomto segmente je u nás spoločnosť InovaDomy.

montovaný nízkoenergetický dom

Tajomstvo nízkoenergetickosti InovaDomov spočíva v opláštení oceľovej konštrukcie stavebnými doskami, ktoré sa inštalujú sendvičovým systémom, sú odolné a vyrobené z ekologických materiálov. Izolácia umožňuje efektívne zateplenie, ktoré majiteľom ušetrí až 70 % energií potrebných na prevádzku domu. Inovadomy sa montujú z oceľových prefabrikátov, ktoré sú vyrobené na mieru konkrétnemu projektu. Rýchlosť stavby takéhoto domu preto neprekročí 60 dní.

POROVNANIE

 

 

Svojpomocne stavaný tehlový dom (mokrá stavba)

 

 

 

Kúpa montovaného domu na kľúč

(suchá stavba)

Výhody:

 

–          Možnosť robiť úpravy stavebného plánu počas výstavby

–          Low-budget riešenie (tento faktor býva častokrát iba zdanlivý)

–          Vyhovuje domácim majstrom so vzťahom k manuálnej práci

–          Ušetríte cca 15 % nákladov (podľa niektorých názorov až 30 %)

 

 

 

Výhody:

 

–          Dom postavený za 60 dní (1 mesiac)

–          Ekologická stavba, minimálny objem stavebného odpadu, postavený z recyklovaných a recyklovateľných materiálov

–          zaručuje konštantnú úsporu až 70 % výdavkov na energie

–          Napríklad spoločnosť InovaDomy zastreší výber vhodného pozemku vo vybranej lokalite

–          Zabezpečí stavebné povolenie a všetky potrebné administratívne úkony

–          Nemusíte riešiť stavebný dozor

Nevýhody:

 

 

Časové obmedzenia: výstavba trvá bežne 2-3 roky

 

Nutnosť technologických prestávok pri využití mokrých procesov

– Termín výstavby je podmienený ročným obdobím a počasím

– Venovanie takmer všetkého voľného času výstavbe (víkendy, dovolenky)

– Získavanie stavbárskeho know-how/štúdium stavebných postupov, porovnávanie cien materiálov

– Bežné je predlžovanie plánovanej doby výstavby z rôznych dôvodov

 

Finančné hrozby:

– zdraženie stavebných materiálov počas procesu výstavby

– svojpomocný stavebník má pri nákupe stavebnín vyššie ceny, ako firma, ktorá využíva množstevné zľavy

– stavba sa predraží nepriznanými nákladmi, ako zabezpečenie stavebných nástrojov, prístrojov a pomôcok, náklady na vody, energie, náklady spojené s dopravou materiálu a stavebníkov na stavenisko, amortizácia vozidla,

 

Nevýhody:

 

 

–          V prípade kúpy domu na kľúč si mierne priplatíte, ale výrazne skrátite čas výstavby, vyhnete sa administratívnym prieťahom a získate dom, ktorý po všetkých stránkach spĺňa stavebnícke, legislatívne i spoločenské požiadavky na moderné bývanie.

 

 

 

 

 

Zdroj/foto: Inovadomy

  • Kategórie

Podobné články