V súčasnej dobe sú v rôznych oblastiach najpopulárnejšie riešenia, ktoré sú rýchle, ekonomicky výhodné a zároveň ekologické. To platí aj pre oblasť stavebníctva. Ekologické v tomto prípade neznamená len to, že sú postavené z ekologických, teda recyklovaných materiálov, ale predovšetkým to, že na ich prevádzku je potrebný znížený objem energií.
Nízkoenergetické stavby
sa stavajú z kvalitných, trvácnych materiálov, ktoré sú priedušné a zároveň dobre izolujú, teda držia vnútornú teplotu. To predchádza vzniku tepelných mostov a následnému úniku tepla z budovy či prehrievaniu fasády v letných mesiacoch, čo navyšuje výdavky na vykurovanie či chladenie priestorov. „Za nízkoenergetický dom sa považuje ten, ktorého spotreba na vykurovanie je nižšia ako 70 kWh / (m2),“ hovorí odborník na konštrukciu technických stavieb a spolupracovník Slovenskej technickej univerzity so zameraním na tenkostenné oceľové profily, prof. Ing. Ján Hudák, CSc. „Legislatívne snahy EÚ v oblasti stavebníctva smerujú k tomu, aby všetky domy mali pasívny štandard. Pasívna stavba je však finančne náročná, preto najlepším kompromisom medzi cenou a ekologickým prístupom je montovaný nízkoenergetický dom,“ dodáva prof. Hudák.

Pre budúcich majiteľov rodinných domov, ktorí majú prehľad o trendoch a chcú si vybrať trvalo udržateľné riešenie, je najlepšom voľbou oceľ. Je plnohodnotnou náhradou materiálov ako drevo či tehla. Navyše, oceľ nazývaná aj enviro-kov, je 100 % recyklovateľný materiál, s ktorým práca generuje minimum odpadu, čo z neho robí dokonca udržateľnejší materiál ako drevo.
Nízkoenergetické domy z oceľových prefabrikátov vyrábaných na mieru, ktoré sú už dlhšiu dobu obľúbenou a cenovo dostupnou voľbou od Nového Zélandu, USA, cez Škandináviu, Švajčiarsko až po Rakúsko, sa na kľúč stavajú už aj u na Slovensku. Špecialistom v tomto segmente je u nás spoločnosť InovaDomy.

Tajomstvo nízkoenergetickosti InovaDomov spočíva v opláštení oceľovej konštrukcie stavebnými doskami, ktoré sa inštalujú sendvičovým systémom, sú odolné a vyrobené z ekologických materiálov. Izolácia umožňuje efektívne zateplenie, ktoré majiteľom ušetrí až 70 % energií potrebných na prevádzku domu. Inovadomy sa montujú z oceľových prefabrikátov, ktoré sú vyrobené na mieru konkrétnemu projektu. Rýchlosť stavby takéhoto domu preto neprekročí 60 dní.
POROVNANIE
Svojpomocne stavaný tehlový dom (mokrá stavba)
|
Kúpa montovaného domu na kľúč (suchá stavba) |
Výhody:
– Možnosť robiť úpravy stavebného plánu počas výstavby – Low-budget riešenie (tento faktor býva častokrát iba zdanlivý) – Vyhovuje domácim majstrom so vzťahom k manuálnej práci – Ušetríte cca 15 % nákladov (podľa niektorých názorov až 30 %)
| Výhody:
– Dom postavený za 60 dní (1 mesiac) – Ekologická stavba, minimálny objem stavebného odpadu, postavený z recyklovaných a recyklovateľných materiálov – zaručuje konštantnú úsporu až 70 % výdavkov na energie – Napríklad spoločnosť InovaDomy zastreší výber vhodného pozemku vo vybranej lokalite – Zabezpečí stavebné povolenie a všetky potrebné administratívne úkony – Nemusíte riešiť stavebný dozor |
Nevýhody:
Časové obmedzenia: výstavba trvá bežne 2-3 roky
– Nutnosť technologických prestávok pri využití mokrých procesov – Termín výstavby je podmienený ročným obdobím a počasím – Venovanie takmer všetkého voľného času výstavbe (víkendy, dovolenky) – Získavanie stavbárskeho know-how/štúdium stavebných postupov, porovnávanie cien materiálov – Bežné je predlžovanie plánovanej doby výstavby z rôznych dôvodov
Finančné hrozby: – zdraženie stavebných materiálov počas procesu výstavby – svojpomocný stavebník má pri nákupe stavebnín vyššie ceny, ako firma, ktorá využíva množstevné zľavy – stavba sa predraží nepriznanými nákladmi, ako zabezpečenie stavebných nástrojov, prístrojov a pomôcok, náklady na vody, energie, náklady spojené s dopravou materiálu a stavebníkov na stavenisko, amortizácia vozidla,
| Nevýhody:
– V prípade kúpy domu na kľúč si mierne priplatíte, ale výrazne skrátite čas výstavby, vyhnete sa administratívnym prieťahom a získate dom, ktorý po všetkých stránkach spĺňa stavebnícke, legislatívne i spoločenské požiadavky na moderné bývanie.
|
Zdroj/foto: Inovadomy