Turecké záhrady

Turecké záhrady

Redakcia - 24. augusta 2014 - 5921. zobrazení

Dnes síce Turecko nie je známe svojimi záhradami, v minulosti to bolo inak. Osmanská ríša bola miestom, kde sa stretávali mnohé staroveké kultúry. To malo veľký vplyv na rozvoj bohatej a rozmanitej kultúry. Rimania a Gréci z východu a Peržania zo západu oslavovali svoje záhradnícke tradície. V kombinácií s fantastickou tureckou klímou inšpirovali krajinu pre vznik pôsobivých záhrad. Boli však postavené počas veľkej Osmanskej ríše a bohužiaľ nezachovali sa dodnes.

ottoman-empire
Zdroj foto: (link)

Väčšina tradičných tureckých záhrad boli nádvoria. Takmer všetky budovy mali nádvorie vytvárajúce pocit pokoja. Väčšina bola vydláždená, čiastočne alebo úplne. Vytvárali sa rozličné vzory.

nadvorie
Zdroj foto: (link)

Kľúčovým prvkom tureckých nádvorí je voda. Fontány, bazény, jazierka či hocijaký zdroj vody je vždy prítomný.

fontana-turecko
Zdroj foto: (link)

Mimoriadne estetickým spôsobom bol navrhnutý kanálový systém na nádvorí paláca Topkapi v Istanbule. Malý kanálový systém štrukturovaný do ornamentov dopravil vodu z centrálnej fontány do všetkých kútov nádvoria a nakoniec do veľkého hlbokého bazéna položeného o niečo nižšie.

channel-system
Zdroj foto: (link)

Keďže nádvoria sú väčšinou vydláždené, prichádzajú do úvahy len črepníkové rastliny. Ale oveľa lepšou a krajšou možnosťou je striedanie dláždených a trávnatých plôch obohatených o stromy, kríky a kvety.

ottoman-garden
Zdroj foto: (link)

Dominujú rastliny so sviežimi zelenými listami, kvety sú pridané len pre vôňu. Veľmi obľúbené sú tulipány.

tulipany
Zdroj foto: (link)

Nepostrádateľným prvkom sú pavilóny s posedením, terasy či tradičné turecké stany.

stan
Zdroj foto: (link)

Pokiaľ ide o vonkajšie dekorácie, keramické dlaždice boli vrcholom tureckej estetiky, ktoré oplývajú obdivuhodnými remeselnými aj umeleckými kvalitami. Používali sa na pokrytie takmer akéhokoľvek povrchu. Vplyvom modernej doby aj takéto práce zanikali.

dlazdice
Zdroj foto: (link)

Hoci dnes už podobné záhrady sú skôr neobyčajné, stále majú svoj pôvab. Vonkajšie priestory mnohých reštaurácií a verejných miest v Turecku a ostatných krajinách bývalej Osmanskej ríše sú inšpirované aj dnes týmto neobyčajným štýlom.

istambul
Zdroj foto: (link)
  • Kategórie

Podobné články