Umelá tráva slúži na skrášlenie terás, balkónov, okolia bazénov a na mnohých ďalších miestach. Umelý trávnik je perfektnou alternatívou na miestach, kde klimatické podmienky nedovolia rast prírodnej trávy, v situáciách, kde by bola údržba prírodného trávnika príliš nákladná, alebo tam, kde sa trávnik využíva po mnoho hodín. Umelá tráva je určená na celoročné použitie.
Výhody umelej trávy:
– je nenáročná na údržbu,
– ušetríte veľa vody
– zachováva si stále svoj vzhľad
– je odolná proti UV žiareniu a chlóru,
– je hypoalergénna
– veľmi jednoduchá údržba
Kde možno umelý trávnik použiť?
Umelý trávnik možno využiť takmer všade, v exteriéri aj interiéri. Najčastejšie sa však používa u strešných záhrad a terás, domácich odpočinkových a relaxačných miestach, balkónoch, záhradných reštauráciach, hotelových interiéroch a exteriéroch, detských ihriskách, plážových baroch, v okolí bazéna atď.
Spodná strana umelých trávnikov môže byť buď s nopmi, alebo bez nopov. Umelá tráva s nopmi má tú výhodu, že lepšie odvádza vodu pod trávnikom. Väčšina trávnikov má drenážne otvory pre lepší odvod vody.
Údržba umelých trávnikov
Plochy vybavené umelou trávou trpia bežným prevádzkovým znečistením, vplyvmi počasia a okolitého prostredia. Ak sa umelý trávnik pravidelne nečistí a neudržiava, alebo udržiava, ale zlým spôsobom, potom dochádza k znižovaniu jeho životnosti a technických vlastností materiálu.
Najväčším nepriateľom umelej trávy je prerastajúca burina, machy, napadané lístie a iné nečistoty. Tie je potrebné čo najskôr a nekompromisne odstrániť. Rovnako tak je potrebné odstrániť špinu, blato, rôzne odpadky atď. V čistote sa musia udržiavať aj okrajové časti okolo umelej trávy, aby sa z nich povrch nezanášal. Pri odstraňovaní vetrom nanesených nečistôt (ako lístie, konáre atď.) si môžeme pomôcť vyfukovačom na lístie, alebo výkonným vysávačom.
Rôzne prerastajúcu burinu a machy je nutné odstrániť ručne. Ak je však plocha zasiahnutá viac, potom burinu možno odstrániť chemicky takým prostriedkom, ktorý nepoškodí umelú trávu, ani rastliny v okolitých plochách.
Povrch umelej trávy možno vyčistiť špeciálnou kefou, ktorá je je určená pre umelé trávne povrchy. Vďaka tomu dôjde k narovnaniu vlákien a rovnomernému rozprestreniu zásypu. V prípade, že na niektorej časti plochy chýba zásyp, potom je potrebné ho čo najrýchlejšie doplniť. Tým sa zabráni nadmernému opotrebeniu koberca.
K údržbe trávnika je možné využívať len nástroje k tomu určené. Ďalej možno využiť tiež rôzne sacie prístroje, alebo naopak fúkače na lístie, plastové alebo drevené hrable, alebo lopaty na doplnenie zásypu. Umelú trávu možno tiež zametať, ale to len v prípade, ak je umelý trávnik suchý. Umelé trávniky by nemali byť tienené, pretože sa tak spomaľuje ich vysychanie po daždi.
Zdroj: eamadeo.sk