Umelecká keramika

Umelecká keramika od Mitchella Graftona

Redakcia - 27. marca 2021 - 10350. zobrazení

Keramické umelecké diela zapĺňajú radu výstav, múzeí a aukcií. Niektoré z nich svojím dizajnom doslova šokujú. Svoje o tom vedia aj majitelia, ktorým sa do rúk dostali diela Mitchella Graftona.

Mitchell Grafton je umelcom na plný úväzok, ktorý vytvára z keramiky jedinečné sochárske umelecké diela. Vo svojich 19 rokoch začal popri štúdiu architektúry na univerzite v Louisiane pracovať pre keramickú spoločnosť Odell. V tej pôsobil celých sedem rokov pod vedením Bruce Odella, u ktorého sa naučil všetko o hline a keramike. Po absolvovaní štúdia sa Mitchell presťahoval do Panama City na Floride, kde v roku 2009 založil svoju umelecko-hrnčiarsku spoločnosť Grafton Pottery, ktorá dodnes vytvára jedinečné umelecké diela.

Mitchell Grafton - Cyklista

Tvorba Mitchella Graftona

Šikovnému umelcovi sa podarilo presadiť vďaka originalite a širokému tematickému záberu. V zbierke jeho výtvorov možno nájsť desiatky až stovky návrhov, ktoré sú z rôznych oblastí. Mitchell totiž tvorí na zákazku, v prípade potreby aj na mieru podľa predstáv zákazníka. Jeho zbierka diel je však obohatená aj o keramické sošky, ktoré sú pre amerického umelca typické a podčiarkujú jeho typický tvorivý rukopis, podľa ktorého možno jeho tvorbu identifikovať.

Mitchell Grafton - Dvere

Dôraz na mýtické bytosti

Spomedzi všetkých oblastí dizajnu sa Mitchell najviac zameriava na rôzne mýtické bytosti, resp. zobrazenie výjavov z mytológie. Pri tvorbe sa nezaoberá len jedným druhom mytológie. Siaha do niekoľkých prameňov z rôznych civilizácií z rôznych kútov planéty. Sochami a ich postavami Mitchell doslova žije, čoho dôkazom sú nádherné mystické sochy a bytosti, ktoré vytvára úplne novým spôsobom.

Mitchell Grafton - Kapor

Jedinečný rukopis autora

Práve spomínaný jedinečný rukopis vyústil do tvorby diel, aké nemajú nikde vo svete obdobu. Typickým znakom Mitchellovej tvorby je detailné zobrazovanie tvárí alebo rovno celých tiel. Sochy tak vyjadrujú istú emóciu alebo príbeh, vďaka čomu pôsobia živo a hodnoverne. Aby bolo jasné, že ide o diela zhotovené pod značkou Grafton Pottery, chýbať im nesmie povestný industriálny nádych. Ten sa objavuje v rôznych podobách, pričom časté je využívanie starších technických prvkov kombinovaných so svetom postáv.

Každé z diel Mitchella Graftona v sebe nesie istý odkaz, čo robí z jeho keramických sôch ešte žiadanejší artikel. V spojitosti s originalitou a schopnosťou vdýchnuť svojim dielam život tak dokáže osloviť širokú masu milovníkov umenia z celého sveta. Nie náhodou sa jeho veľdiela objavujú v bytoch, v kanceláriách, v predajniach aj vo výstavných sieňach.

Nezvyčajný hudobný nástroj v Drážďanoch

Hrajúce, spievajúce alebo tancujúce domy nie sú vo svete ničím ojedinelým. Nemecké Drážďany to ale poňali po svojom… Tento hrajúci dom…

Nezvyčajný hudobný nástroj

Po absolvovaní štúdia sa Mitchell presťahoval do Panama City na Floride, kde v roku 2009 založil svoju vlastnú umelecko-hrnčiarsku spoločnosť Grafton Pottery, kde dodnes vytvára jedinečné umelecké diela. Sochami a ich postavami Mitchell doslova žije, čoho dôkazom sú jeho nádherné mystické sochy a bytosti, ktoré vytvára úplne novým spôsobom. Fantázia Mitchella Graftona nepotrebuje komentár.

Mitchell Grafton - Jazvečík
Mitchell Grafton - Kartári
Mitchell Grafton - Zajac
Mitchell Grafton - Zajac na korytnačke
Mitchell Grafton - Myš a mačka
Mitchell Grafton - Piraňa
Mitchell Grafton - Pozorovateľ
Mitchell Grafton - Šálka
Mitchell Grafton - Samovar
Mitchell Grafton - Útok piraní
Mitchell Grafton - Vodovod

Autor fotografií a umeleckých diel: Mitchell Grafton

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články