Vidiecka záhrada – keď chceme uniknúť od denného ruchu

Redakcia - 1. marca 2016 - 11648. zobrazení

Máte pred domom záhradu, avšak želali by ste si, aby sa zmenila na utešené miesto odpočinku, miesto, kde vládne pokoj a pohoda? Máme pre Vás pár rád ako si ju môžete zmeniť na tú pravú vidiecku záhradu.

Ako sa dá už z názvu usúdiť, pôjde o typ záhrady bez všetkých tých umelých ozdôb či dekorácii. V minulosti bola vidiecka záhrada považovaná za miesto, kde sa dalo v pokoji pestovať ovocie a zelenina niekde pred domom. My sa však zameriame na ten estetický typ záhrady, kde si môžete s rodinou po večeroch oddýchnuť. Je jasné, že jej základom, ako vlastne každej záhrady, je pekne pokosený trávnik. Avšak cieľom nie je vytvoriť veľkú dokonale pokosenú trávnatú plochu typu anglického trávnika, ale skôr sa snažiť vyplniť miesta či zvýrazniť chodníky po ktorých chcete prechádzať.

Hlavnú úlohu tu zohrávajú kvety osadené hranatejšími kameňmi. Tento problém najlepšie vyriešite, ak použijete večné zelené kvety či cibuľovité rastliny. Taktiež by ste mali zabudnúť na chladné čierne ploty okolo záhrady, skôr sa snažte, pokiaľ to rozmery vašej záhrady dovoľujú, vysadiť živé ploty či stále zelené kry.

nature-946004_960_720

Pri otázke stromov záleží na Vás či chcete vytvoriť dojem sadu alebo len zakryť výhľad zo susedovho domu či z cesty. Hoci veľmi záleží od okolia, kde sa záhrada nachádza, problém vyriešite zasadením ihličnatých stromov ako je borovica či jedľa, ktoré vyplnia miesta a taktiež zakryjú celú záhradu. Ak si predsa len želáte vlastniť malé jazierko či rybník, za žiadnu cenu nepoužívajte plastové jazierka. Skôr si vytvorte svoj vlastný rybník osadený dookola kameňmi.

Taktiež by ste nemali zabudnúť ani na chodník, ktorý sa bude skladať z nepravidelných veľký kamenných tabúľ. Vytvorí to skvelý dojem vidieckeho chodníka a spolu so živými plotmi a ihličnanmi nadobudnete dojem ozajstného vidieka. Ak predsa len túžite po nejakých dekoráciách, môžete použiť jednoduché stoličky, lavičku a podobný drevený nábytok. Taktiež môžete popremýšľať nad dekoráciami typu drevených kolies či vozov avšak to by už slúžilo výlučne ako ozdoba.

garden-948559_960_720

Ako sme sa Vám snažili už od začiatku naznačiť, vidiecka záhrada nie je len o kvetoch či o pekne upravenom trávniku. Je to miesto, kde si chcete oddýchnuť, mať na očiach krásnu prírodu a nie len plno gýčových dekorácii okolo seba. Popremýšľajte čo by sa do vašej záhrady hodilo a môžete začať s úpravami podľa vašich predstáv.

Text: Deniels

  • Kategórie

Podobné články