Viktoriánsky štýl – interiéry pre milovníkov klasiky

Viktoriánsky štýl – interiéry pre milovníkov klasiky

Redakcia - 18. januára 2017 - 6199. zobrazení

Noblesa, s akou sa tradičný viktoriánsky štýl vkráda do popredia dnešných trendov vo svete interiérového dizajnu, nenechá chladným ani toho najortodoxnejšieho fanúšika moderného gýču. Viktoriáni totiž na klasiku nespomínajú, oni ňou skutočne žijú a vedia inšpirovať aj moderne zariadené domácnosti.

Klasika má v oblasti dizajnu a architektúry svoje zaslúžené miesto a jej vplyv sa nestratí ani v dobe moderných či dokonca futuristických námetov. Skôr naopak, jednotlivé tradičné štýly sú s rastúcim množstvom gýčových nápadov vyhľadávané stále viac, čo potvrdzuje aj návrat viktoriánskeho štýlu.

Klasika v anglo-americkom podaní

Klasika v anglo-americkom podaní

Pôvod viktoriánskeho štýlu sa spája s príchodom veľkého dizajnového boomu za čias britskej kráľovnej Viktórie. Z ostrovov expandoval do zámoria a po rokoch sa začal šíriť Európou. Aj keď nie všade ho prijali s otvorenou náručou, začali sa aspoň využívať jeho známe prvky, čím sa do pokrokových európskych bytov dostal anglo-americký konzervativizmus.

kuchyňa

Typické prvky viktoriánskeho štýlu

Drevený nábytok – Láska k drevu bola u Viktórie známa a preniesla sa aj do domácností po celom Anglicku. Tie začali využívať nábytok zo svetlých drevín dopĺňaný živými kvetmi.

Vzorované textílie – Kvety nechýbali ani na textíliách, no obľúbených motívov bolo oveľa viac. Podstatné bolo, aby závesy, obrusy aj deky z hebkých materiálov zdobili hravé vzory.

Čalúnené sedačky – K svetlému drevenému nábytku pasovali pohodlné čalúnené sedačky. Farby sa niesli prevažne v svetlých odtieňoch, nakoľko viktoriáni nepreferovali krikľavé variácie.

Vkusné doplnky – Zrkadlá s ornamentmi, žiarivé strieborné či nerezové kuchynské pomôcky aj vysoké biele stolové lampy. To všetko bolo bežnou súčasťou dekorovania po viktoriánsky.  

Farebné vchodové dvere – Nielen v interiéroch sa dali nachádzať viktoriánske prvky. Tie obklopovali budovu aj zvonku a tradičným príkladom sú napríklad farebné vchodové dvere.

Kupolovité strechy – Strešné kupoly a trojuholníky, z ktorých vyčnievali okná s dreveným rámom. Aj to bol typický prvok viktoriánskych domov, ktoré sa na ostrovoch stavajú dodnes.   

Victorian

Po retre a vintage sa tak na vrchol dizajnérskej scény vracia ďalší z tradičných interiérových štýlov. Milovníci domácností zariadených vo viktoriánskom štýle môžu oslavovať návrat ich obľúbeného smeru, s ktorým sa oživí vzťah k drevu, hebkým textíliám a vkusným bytovým dekoráciám.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články