Vlastnoručne zhotovené knihovne

Vlastnoručne zhotovené knihovne

Reklamný článok - 15. októbra 2013 - 2936. zobrazení

Keď je chuť a vôľa pracovať, ľahko sa dosiahne vytýčený cieľ. Veľa ľudí sa vždy riadi tým, že ak je niečo náročné, je to nemožné. Zabudnite na to.

V dnešnom článku vám povieme niečo viac o štýlovej „knihovni“, ktorú si viete zhotoviť aj vy sami vo vlastnom pohodlí domova. Všetko, čo potrebujete, je šikovnosť, náradie, ľahko dostupný materiál a chuť vytvoriť si niečo vlastné, čo by každý obdivoval.

hranol

Ako vybrať ten správny materiál?

Je potrebné, aby materiál zodpovedal typu zariadenia interiéru. Najobľúbenejším a najpoužívanejším je drevo. Ide o prírodnú surovinu, s ktorou sa dá veľmi dobre pracovať a jednoducho ju premieňať na rozličné tvary. Pri výbere dreva zohrávajú významnú úlohu viaceré faktory. V prvom rade sa musí prihliadať na teplotu a vlhkosť prostredia. Ak sú u vás prevažne nižšie teploty a väčšia vlhkosť, stráňte sa masívneho dreva, ktoré by mohlo veľmi ľahko zmeniť svoj tvar a zdeformovať sa. Odporúča sa borovicové drevo, ktoré patrí k tým najviac odolným druhom. Existuje však množstvo ďalších druhov, medzi ktorými si môžete sami vybrať – prihliadajte na kvalitu, no i na farbu.

Ak túžite po svetlejšom odtieni, vyberte si  svetlý dub, ktorý bol prednedávnom v móde, či exotické orechové drevo. Medzi tmavými odtieňmi je obľúbený mahagón alebo wenge – dobre odolný voči oderu. Pokiaľ nemáte záujem o klasiku v podobe dreva, môžete vyskúšať iný materiál, ktorým je napríklad sklo alebo plast. V takomto prípade by išlo o veľmi náročné zhotovovanie knihovne a neodporúčame to.

Kde ju umiestniť?

Ide o štýlovú novinku, ktorá zaujme každého väčšieho milovníka kníh, no je dôležité, aby ste si to poriadne premysleli. Pokiaľ vo vašom príbytku na to niet miesta, musíte sa s tým zmieriť a nesnažiť sa natlačiť malú drevenú knihovňu do malej obývačky. Každý nábytok vyžaduje svoj priestor. Máte dostatok miesta, no neviete sa rozhodnúť, v ktorej izbe by najlepšie vynikla? Na výber máte z niekoľkých možností. Klasikou je knihovňa v obývacej izbe, kde si vo voľnom čase môžete vybrať niektorú z kníh a zamieriť do veľkého pohodlného kresla. Vylúčená nie je ani spálňa, či veľakrát sa stáva, že si ľudia vytvoria obrovské police s knihami priamo vo veľkej chodbe.

policky

Aký tvar by mala mať?

Vlastnoručne vyhotovená knihovňa vám dáva priestor na svoju fantáziu a kreativitu, práve preto sa vám snažíme priblížiť tento spôsob zhotovenia nábytku. Môžete si sami vybrať koľko bude mať poličiek, aký budú mať tvar a podobne. Ak sa tým budete viac zaoberať, na internete nájdete množstvo inšpiratívnych obrázkov, spomedzi ktorých si človek ľahko  niečo vyberie. Knihovňa so šikmými poličkami, knihovňa v tvare domčeka či roztrúsené poličky s knihami vytvárajúce určitý obrazec.

Na čo si dávať pozor?

Musíte si uvedomiť, že na väčšine poličiek vo vašej knihovni budú stáť knihy, či už tenké alebo hrubé, majú svoju váhu, a preto je potrebné, aby si každý „kutil“ pred montážou premyslel bezpečné upevnenie poličiek v stene. Berte do úvahy hmotnosť ukladaných vecí i nosnosť zvoleného materiálu. Nesnažte sa ušetriť na niekoľkých klincoch či hmoždinkách, mohli by ste to neskôr oľutovať.

  • Kategórie

Podobné články