Voda nad zlato alebo ako s ňou šetriť v domácnosti

Voda nad zlato alebo ako s ňou šetriť v domácnosti

Reklamný článok - 18. novembra 2016 - 8337. zobrazení

Kto šetrí, má za troch. A niekedy aj za viacerých. Ani váš rodinný rozpočet nie je nafukovací a radi by ste ušetrili viac, no neviete ako na to? Začnite od našich rád, naberajte postupne skúsenosti a zmeňte svoj život k lepšiemu.

hadica

Hrozí globálna hrozba nedostatku vody

Kto by to bol povedal, že voda raz bude taká vzácna. Existuje predpoklad, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokov budú dve tretiny populácie žiť v oblastiach s nedostatkom pitnej vody. V Afrike je tento problém badateľný už dnes. V subsaharských oblastiach tohto svetadiela sa spotreba vody na osobu pohybuje na úrovni 10 – 20 litrov na deň. Priemerný Európan spotrebuje až desaťkrát viac. Aj v našich domácnostiach sa niekedy s vodou až trestuhodne plytvá. Ako tomu zabrániť?

Sprcha či kúpeľ?

Sprcha či kúpeľ

Ak práve nenapúšťate bazén, tak najviac vody miniete jednorazovo pri príprave kúpeľa. Bežná vaňa zhltne až 100 litrov vody! Jasné, horúci kúpeľ je úžasný relax plný inšpirácie, ale ak chcete s vodou šetriť, mali by ste ho obmedziť. A vymeniť napríklad za sprchovanie. Klasické sprchy pracujú s prietokom asi 20 litrov za minútu a pokiaľ v sprchovacom kúte nezaspíte, určite si ľahko vypočítate ktorá varianta je úspornejšia. Keď navyše budete striedať teplý prúd s chladnejším, nielen že prekrvíte celý svoj organizmus, ale čo-to ušetríte aj na teplej vode.

Ako na pranie?

wash-268090_1920

S pomerne veľkým objemom vody pracuje aj práčka, hoci tie moderné sú oveľa úspornejšia ako ich staršie predchodkyne. Aj desaťročná práčka je už starenkou. Pri kúpe práčky sa preto orientujte aj podľa údajov o spotrebe vody na jeden prací cyklus. Ak budete prať napríklad obliečky v práčke najúspornejšej kategórie „A“, spotrebujete asi 45 – 55 litrov na jedno pranie. Rozdiely medzi jednotlivými modelmi a triedami sa ale môžu rátať aj v desiatkach litrov. Pri praní sa veľa energie spotrebuje na ohrev vody, preto ak nie je prádlo veľmi špinavé, odporúčame vyprať ho pri 30 – 40 °C. Práčku nepreťažujte, ale ani neperte naprázdno. Ideálom je naplniť bubon tak, aby medzi vrstvou prádla a vrchnou časťou bubna bol priestor aspoň 10cm.

  • Kategórie

Podobné články