Vresovec sa vám podarí pestovať aj doma

Vresovec sa vám podarí pestovať aj doma

Redakcia - 7. marca 2018 - 2390. zobrazení

Pre niekoho len obyčajná rastlinka vhodná akurát tak ku skalke, pre iného obľúbený domáci spoločník. Vresovec totiž môžete pestovať aj ako bežnú izbovú rastlinu, stačí poznať základy správnej starostlivosti.

Skúsení záhradkári sa nedajú odradiť mýtmi o tom, že typické vonkajšie rastliny sa neuchytia aj v interiéroch. Obzvlášť nie, ak ide o vresovec, ktorý stále potvrdzuje, že vnútorné domáce prostredie mu vôbec nie je cudzie. Ak zvládnete zopár jednoduchých krokov spojených s jeho pestovaním, presvedčiť sa o tom môžete aj vy.

milujú dostatok denného svetla

Základom je správne umiestnenie

Všetky odrody vresovcov milujú dostatok denného svetla a vzhľadom na to sa kladie dôraz na ich správne umiestnenie. Ak premýšľate o ich pestovaní v interiéroch, potom si polohu voľte podľa ročného obdobia. Od jari do jesene sa bude vresovcom páčiť na balkóne s optimálnou intenzitou denného svetla a v zime zas ocenia chladnejšiu, no nie tmavú miestnosť s teplotou do 6 až 8 stupňov.

Vhodná pôda a vrstva drenáže

Popri výbere miesta myslite aj na pôdu, od ktorej bude závisieť schopnosť rastliny prežiť vo vnútornom prostredí. Skúsení pestovatelia odporúčajú kyslejšiu zeminu, do ktorej si môžete pridať napríklad rašelinu alebo piesok. Dno kvetináča je potrebné vystlať kamienkami, štrkom alebo voľne predávaným keramzitom, ktorý vytvorí ochrannú drenáž.

Všetky odrody vresovcov milujú dostatok denného svetla

Príjemné farby do každého interiéru

Sú to práve jemné farebné vibrácie vresovcov, ktoré oživia interiéry zariadené v rozličných štýloch. Ružová, cyklamenová či svetlejšie odtiene fialovej nepôsobia krikľavo a hodia sa aj k neutrálnejším príbytkom bez toho, aby ich príliš zvýrazňovali. Ak k tomu prirátate aj citlivú arómu, ktorou sa vresovce pýšia, budete mať doma príjemného živého spoločníka schopného harmonizovať atmosféru.

Všetky odrody vresovcov milujú dostatok denného svetla

Široká dostupnosť vresovcov, ktoré si zakúpite trebárs aj v supermarketoch, vytvára mylný dojem o tom, že ich pestovanie nevyžaduje zvýšenú starostlivosť. Opak je pravdou, pretože ak chcete mať vresovec v dobrom a zdravom stave, potom k nemu pristupujte obozretne a na správnej starostlivosti si dajte záležať.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články