Výber pozemku na stavbu rodinného domu – čo treba zohľadniť?

Výber pozemku na stavbu rodinného domu – čo treba zohľadniť?

Reklamný článok - 22. februára 2017 - 7984. zobrazení

Na to, aby ste mohli postaviť dom a zasadiť strom, potrebujete v prvom rade pozemok. Investícia doň je kľúčovou záležitosťou, veď v mieste, ktoré si pre stavbu domu vyberiete, pravdepodobne prežijete celý život. Čo všetko teda zohľadniť pri výbere a pred kúpou pozemku?

Lokalita

Poloha pozemku by sa vám mala páčiť nie len dnes, ale aj o pätnásť rokov. Zaostrite preto na územný plán dlhodobého rozvoja obce alebo mesta a informujte sa o prípadných plánoch, aby vám o pár rokov nezničila idylku napríklad blízka stavba diaľnice. Na katastrálnom alebo stavebnom úrade sa informujte aj o obmedzeniach a podmienkach, za kých môžete stavať. Zistite si údaje o umiestnení a výške stavby, prípade podlažnosti. Zohľadnite aj okolie pozemku, občiansku vybavenosť, blízkosť zdravotníckych zariadení, škôl, prípadne liniek MHD, ak nemáte auto. Zavážiť môže aj pocitová stránka celej veci.

pozemok

Parametre pozemku

Rozmer, sklon či tvar pozemku sú parametre závislé od individuálnych predstáv jednotlivcov. Ak si ale plánujete pri bývaní postupne zariadiť aj nejakú tú záhradku či malý sad, budete potrebovať pozemok s rozlohou minimálne 1000m2.. Hľadajte ho na overenom webe TopReality.sk. Myslite však aj na to, že čím väčší pozemok kupujete, tým viac starostlivosti mu budete musieť venovať. Veľmi dôležitým faktorom je tiež podložie pozemku, ktoré v konečnom dôsledku môže celú stavbu veľmi predražiť. Či už pri stavaní základov alebo neskôr, v prípade vysokej hladiny spodnej vody a pravidelnom zatápaní pivnice. O pozemku by ste mali vedieť čo najviac, vrátane vedomostí o bývalých objektoch, pivniciach, studniach alebo inžinierskych sieťach, ktoré pozemkom prechádzajú.

Parametre pozemku

Inžinierske siete

Prípojky plynu, kanalizácie, telekomunikačných sietí a elektriny sú pre nové domy, ale aj domy na predaj a prenájom, nutnosťou. Ak sú vybudované, zvyšujú cenu pozemku, ak nie, ich dodatočné zriadenie sa prejaví na zvýšených nákladoch neskôr. Najmä však vtedy, ak ich budete riešiť individuálnou výstavbou. Všetky spomenuté zdroje sa dajú nahradiť inou alternatívou, ak však na pozemok nie je dotiahnutá elektrina, môže to byť problém.

bez inžinierskych sietí

  • Kategórie

Podobné články