vyberáme koberec

Vyberáme koberec

Redakcia - 8. decembra 2018 - 6587. zobrazení

Koberce hlásia návrat

Koberce zažívajú v poslednom období svoj opätovný návrat. Vracajú sa späť do našich interiérov ako jeden z hlavných doplnkov miestnosti. Koberec si však vyberáme hneď z niekoľkých dôvodov. Zútulní a zateplí miestnosť a zároveň ju aj oživí.

Koberec REDO 195 cm - hnedá, biela

Na súčasnom trhu nájdeme niekoľko variantov kobercov. Z historického hľadiska boli kedysi uprednostňované plošné koberce, ktoré pokryli celú podlahu. Dnes sú v móde skôr kusové koberce, ktoré nám interiér dotvoria a oživia.

Načo dbať pri výbere koberca?

Skôr než sa vyberiete do obchodu nejaký koberec kúpiť, mali by ste mať na pamäti niekoľko základných faktorov:

  • priestor, v ktorom sa koberec bude nachádzať
  • materiál a farebnosť
  • rozmer a záťaž koberca
  • cena

Dôležitým faktorom je priestor, čiže to, v akej miestnosti sa koberec bude nachádzať. Tento faktor totižto súvisí s jeho záťažou. Je to vlastne schopnosť koberca odolávať určitej záťaži. Napríklad koberec umiestnený v spálni nemusí byť tak odolný voči záťaži (pošliapaniu) ako koberec umiestnený v detskej izbe alebo v chodbe, kde je vždy pohybu viac.

Koberec SQUIGGLE 120x170 cm - zelená

Aký zvoliť materiál a farbu koberca?

  •   Materiál - Ak vieme, že v danej miestnosti bude koberec pod stálou záťažou, je vhodnejšie zvoliť umelé vlákno (nylon, polyamid, polyakryl, polypropylén), pretože je odolnejšie a jeho farby sú trvácnejšie. Ľahko sa čistí a je cenovo dostupnejší. Najodolnejšie koberce sú tie, ktoré majú konštrukciu vlasu – slučku. Tá nám zabezpečí spomínanú odolnosť voči záťaži - pošliapaniu. Naopak prírodné vlákna (vlna, bavlna, sisal, hodváb, kokosové vlákno) zabezpečia vyšší komfort, pretože ich vlákna (najmä tie, ktoré sú strihané dorovna) sú mäkšie, poddajnejšie a výborne sajú vlhkosť. Sú preto vhodnejšie aj pre alergikov. Ich čistenie je však náročnejšie.
  •   Farebnosť – Pri farebnosti zohľadňujeme najmä to, či chceme koberec kusový alebo plošný. Pri plošnom by sme mali voliť skôr neutrálnejšie farby, pričom platí, že ak máme tmavší nábytok, volíme svetlejší koberec a opačne. Pri kusovom koberci môžeme popustiť uzdu fantázii a vyberať z rôznych farebných variácií. Moderné je teraz doslova „rozbiť“ miestnosť výraznou farbou koberca. Aj tu, ale platí pravidlo, že viac ako 3 – 4 farby by v miestnosti byť nemali.
Koberec PLAY 80 x 120 cm Campervan

Vyberáme koberec - hustota vlasu rozhoduje o kvalite

Vopred si treba premyslieť aj to, či sa koberec bude dotýkať nábytku alebo či sa jeho časť bude nachádzať aj pod dverami (rýchlejšie sa oderie). Dôležitý aspekt je aj hustota vlasu. Podľa neho zistíme, či ide o kvalitný koberec. Čím kvalitnejší koberec, tým je hustota vlasu väčšia.

Ako však zistíme tento údaj? Mali by sme ho ľahko nájsť na spodnej strane koberca - na jeho štítku. Netreba zabúdať ani na to, že ak si zvolíme svetlejší koberec alebo koberec s vyšším a hustejším vlasom, bude to vyžadovať od nás oveľa väčšiu starostlivosť.

interactive connectionPozrite si aj najobľúbenejšie koberce podľa skúseností ostatných. Viac informácií a recenzií zákazníkov si môžete pozrieť v kategórií koberce.

Samotný výber koberca je už vašim rozhodnutím. My však dúfame, že sme vám aspoň trošku pri výbere pomohli. Hlavne, aby ste boli spokojní a mali zútulnený domov.

Zdroj/foto: Bighome.sk

  • Kategórie

Podobné články