Vyberáme koberec

Vyberáme koberec

Redakcia - 26. septembra 2016 - 3537. zobrazení

Koberce zažívajú v poslednom období svoj opätovný návrat a veľký boom. Vracajú sa späť do našich interiérov ako jeden z hlavných doplnkov miestnosti. Volíme ich, pretože majú veľa výhod. Zútulnia a zateplia miestnosť a zároveň ju oživia. Majú aj praktickú stránku, pretože príjemne zahrejú v chladnom počasí. Súčasná doba ponúka niekoľko variantov kobercov. Z hľadiska doby, boli kedysi uprednostňované plošné koberce, ktoré pokryli celú podlahu. Dnes sú v móde skôr kusové, ktoré nám interiér dotvoria a oživia.

koberec na zem

Načo dbať pri výbere koberca?

Skôr ako sa ale vyberieme do obchodu nejaký ten koberec kúpiť, musíme zvážiť niekoľko základných faktov:

  • Priestor, v ktorom bude koberec
  • Materiál a farebnosť koberca
  • Rozmer koberca a jeho záťaž
  • Cena

Dôležitým faktorom je priestor, čiže to, v akej miestnosti ho budeme mať. Tento faktor totižto súvisí s jeho záťažou. Je to vlastne schopnosť koberca odolávať určitej záťaži. Napríklad koberec umiestnený v spálni nemusí byť tak odolný záťaži (pošliapaniu) ako  koberec umiestnený v detskej izbe, v chodbe, kde je vždy pohybu viac. Preto treba prihliadať aj na vhodný materiál koberca.

  • Materiál – ak vieme, že v danej miestnosti bude koberec pod stálym tlakom, je vhodnejšie zvoliť umelé vlákno (nylon, polyamid, polyakryl, polypropylén), pretože je odolnejšie a jeho farby stálejšie. Ľahko sa čistí a je cenovo lacnejší. Najodolnejšie z nich sú tie, ktoré majú konštrukciu vlasu – slučku. Tá nám zabezpečí spomínanú odolnosť voči tlaku, pošliapaniu. Okrem iného sa ľahko čistia. Naopak prírodné vlákna (vlna, bavlna, sisal, hodváb, kokosové vlákno) zabezpečia vyšší komfort, pretože ich vlákna (najmä tie, ktoré sú strihané dorovna) sú mäkšie, poddajnejšie a výborne sajú vlhkosť. Sú preto vhodnejšie aj pre alergikov. Na čistenie sú ale náročnejšie.
  • Farebnosť – zohľadňujeme najmä to, či chceme koberec kusový alebo plošný. Pri plošnom by sme mali voliť skôr neutrálnejšie farby, pričom platí, že ak máme tmavší nábytok, volíme svetlejší koberec a opačne. Pri kusovom koberci môžeme pustiť uzdu fantázii a vyberať z rôznych farebných škál. Moderné je teraz doslova „rozbiť“ miestnosť výraznou farbou koberca. Aj tu ale platí pravidlo, že viac ako 3 – 4 farby by v miestnosti nemali byť.

koberec

Vopred si treba premyslieť aj to, či sa koberec bude dotýkať nábytku, či jeho časť sa bude nachádzať aj pod dverami (rýchlejšie sa oderie). Dôležitý aspekt je aj hustota vlasu. Podľa neho zistíme, či ide o kvalitný koberec. Čím kvalitnejší koberec, tým je hustota vlasu väčšia. Ako zistíme tento údaj? Mali by sme ho ľahko nájsť na spodnej strane koberca, na jeho štítku. Netreba zabúdať ani na to, že ak si zvolíme svetlejší koberec alebo koberec s vyšším a hustejším vlasom, bude to vyžadovať od nás väčšiu starostlivosť oň.

Samotný výber koberca je už vašim rozhodnutím, ale dúfame, že sme vám aspoň trošku pomohli. Hlavne, aby ste boli spokojní a mali zútulnený domov.

  • Kategórie

Podobné články