Vyberáme okná na dom

Vyberáme okná na dom

Redakcia - 11. októbra 2016 - 4135. zobrazení

Okno, podľa mnohých dizajnérov brána do duše domu. Musí sa starať o bezpečnosť, spĺňať praktické nároky a pôsobiť vkusne, aby bolo prostredie domu príjemné. K tomu všetkému potrebujeme vybrať vhodný typ, ktorý zvládne túto náročnú úlohu.

Dnešné rekonštrukcie sa len málokedy zaobídu bez výmeny okien. Majitelia domov si dobre uvedomujú ich vplyv na kvalitu života a podiel na celkových nákladoch za bývanie. Aj preto je dôležité vybrať správny typ okna, ktorý sa najviac hodí k charakteru nášho domu. Vyberať je našťastie z čoho a my sa ideme pozrieť na jednotlivé typy okien, ktoré sú v ponuke.

brána do duše domu

Plastové okná – variabilita a rozumná cena

S plastovými oknami sa stretávame najčastejšie, čo spôsobujú ich viaceré výhody. Nie každý však tieto modely považuje za vhodné, čo údajne spôsobuje ich neprirodzenosť.

+ dostupná cena a jednoduchšia montáž

+ tvarovateľnosť a dizajnová variabilita

slabšia bezpečnostná funkcia

prehnané prepúšťanie slnka

Drevené okná – vôňa prírody v interiéri

Milovníci prírodných materiálov nedajú dopustiť na drevené okná, ktoré sa na hodia hlavne do moderných domov. Síce vyžadujú viac starostlivosti, no toto mínus vyvážia eleganciou.

+ elegantný dojem  a pocit komfortu

+ vysoká životnosť  a dobrá odolnosť

nutnosť pravidelnej údržby

porovnateľne vyššie ceny

Hliníkové okná – nezdolateľná odolnosť

Hliníkové modely sa do domov začali dostávať len nedávno. Ich skvelá životnosť a dobrá schopnosť zaistiť bezpečnosť objektu sa využívala hlavne v skladoch a halách, čo sa dnes zmenilo.

+ trvácnosť dosahuje desiatky rokov

+ skvelá bezpečnostná funkcia

vysoká predajná cena

nie veľmi útulný dojem

visualization-1560786_1280

Pri výbere okien toho musíme zvážiť viac, no dobrou správou je, že každý z predávaných druhov sa hodí pre betónové domy aj moderné drevostavby. Rozhodnutie by malo padnúť po zohľadnení všetkých faktorov od ceny a životnosti po dizajn. Čo dodať na záver? Snáď len, že držíme palce, aby ste si vybrali správne a vaše nové okná chránili aj zdobili dušu vášho domu.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články