Vyberáme plot vhodný k nášmu domu

Vyberáme plot vhodný k nášmu domu

Redakcia - 6. apríla 2017 - 10765. zobrazení

Nie je to len elegantný dizajn domu s upraveným okolitým exteriérom, ktorý sa stará o štýl nášho bývania. Kľúčovú úlohu pri  hľadaní charakteru daného pozemku zohráva aj plot. A ten by sme mali vyberať tak, aby so stavbou a jej okolitým prostredím nažíval v dokonalej symbióze.

Každý plot sa stáva vstupnou bránou do nášho domova. S tým súvisí viacero úloh, ktoré by mal ako základný prvok exteriéru spĺňať. Okrem estetického vzhľadu sa má starať o ochranu súkromia, bezpečnosť pozemku a jednoduchý vstup naň. Ak sa nám má podariť splniť každú z týchto požiadaviek, potom si musíme vyberať na základe viacerých faktorov, pričom cieľom je, aby sa plot hodil k budove.

Vyberáme drevený plot

Faktory, od ktorých závisí výber oplotenia:

Výška – Na trhu je celá rada plotov od nenápadných až po vysoké zabezpečujúce súkromie.

Vzhľad – Prevedení je stále viac, no ak vieme, či chceme priehľadné alebo naopak, takmer máme vybraté.

Konštrukcia – Nie každý plot sa hodí k nášmu pozemku. Nezabúdajme, že jeho zasadenie si vyžaduje vykopanie základov a správnu montáž, takže výber podľa konštrukcie bude dosť dôležitý.

Materiál – Práve materiál je pri výbere vhodného plotu smerodajný. Od neho závisí aj to, akú bude mať plot výšku, vzhľad a konštrukciu.

Kované ploty

Najpredávanejšie ploty podľa materiálu:

Kované ploty – Ešte donedávna patrili kované ploty k najvyužívanejším. Majitelia domov si ich cenia pre dlhú životnosť a pekný estetický vzhľad. Tento druh plotov sa totiž dá zhotoviť v rôznych nadčasových prevedeniach a formátoch.

Betónové ploty – Aktuálne sa na prvé miesta v predaji oplotení predierajú práve tie z betónu. Sú typické nepriehľadnosťou, nezdolateľnou odolnosťou a zaistením maximálneho súkromia.

Kombinované ploty – Slušný záujem je aj o kombinované ploty, najčastejšie o kované ploty s murovanými základmi. Tento typ plotu totiž kombinuje kvalitu s priehľadnosťou a pekným dizajnom.

Drevené ploty – Doba rastúcej popularity drevených plotov sa možno onedlho vráti na scénu. Aj keď ich kvalita sa s kovanými a betónovými typmi porovnať nedá, v prípade dizajnu plnia najvyššie očakávania.

Drevené ploty

Každý z plotov má niečo do seba, no k vášmu domu pasuje len jeden z nich. Výber si dobre zvážte, nakoľko táto investícia nepatrí k najlacnejším a navyše má plniť viacero úloh naraz. Ak si zvolíte správne, váš exteriér bude zdobiť elegantný a hlavne praktický pomocník.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články