Zobudiť sa s pohľadom na poletujúce snehové vločky je príjemný pocit. No len dovtedy, kým nezistíme, že náš dom aj s okolitým pozemkom uviazol pod bielou perinou. Vtedy sa končí nadšenie a nastupuje drina s lopatou. Alebo skôr pohoda so snehovou frézou?
V posledných rokoch je snehová nádielka skromná, no aj napriek tomu nás môže kedykoľvek prekvapiť. Ani sa nenazdáme a domy, cesty či garáže zahalia snehové záveje, a na rad príde brigáda v podobe odhŕňania snehu. Avšak nemusíme sa trápiť ručnou prácou pomocou lopaty a aj predajcovia nám odporúčajú, aby sme ich vyhodili. Veď sú tu snehové frézy.
Pomocník pre jednoduché odhŕňanie snehu
Výroba snehových fréz má v niektorých alpských a škandinávskych krajinách niekoľkoročnú tradíciu. V našich končinách sa ich predaju darí menej, no napriek tomu sú bežnou súčasťou výbavy majiteľov domov, chát a horských sídel, ktorým pomáhajú s jednoduchým odhŕňaním snehu.

Najpredávanejšie snehové frézy
Výber správnej snehovej frézy
Podľa výkonu :
1-stupňová – Jednoduché zariadenie pre údržbu menšej a nezľadovatenej vrstvy snehu. Hodí sa na asfaltové a betónové plochy.
2-stupňová – Mašina, ktorá zvládne náročné podmienky a nestratí sa ani v horách. Navyše sa predáva v 2 prevedeniach, na kolesách alebo so snežnými pásmi pre tých náročnejších.

Podľa napájania :
Benzínová – Motorové frézy poháňané benzínom majú viacero výhod ako vyšší výkon, väčší záber a hlavne možnosť využívať ich vďaka benzínovému pohonu kdekoľvek aj bez elektriny.
Elektrická – Káblová fréza zvládne len menšie vrstvy snehu, pričom prekážkou pri využívaní je jej obmedzená mobilita. Avšak stojí podstatne menej a nevznikajú vám náklady na benzín.

Mať v domácej výbave takéto účinné zariadenie sa určite oplatí. V prípade bohatej snehovej nádielky je schopné zvládnuť odhŕňanie snehu oveľa lepšie ako bežné ručné pomôcky. Práca sa spraví rýchlo, lepšie a hlavne s menšou námahou, takže lopatu môžete hneď vyhodiť.
Text: Róbert Bosák
