Výhody tieniacej techniky

Výhody tieniacej techniky

Reklamný článok - 18. januára 2016 - 7375. zobrazení

Tieniaca technika slúži na zatienenie interiéru a exteriéru vášho domu, bytu, záhrady, alebo firemných priestorov. Tieniaca technika dokáže však omnoho viac. Jej ďalšie funkcie sú napríklad zníženie hluku, zadržiavanie nečistôt, ale hlavne zníženie nákladov na energie. Tienenie sa delí na interiérové a exteriérové tieniace prvky. Dnes už existuje široká škála tieniacich prvkov, ktoré možno prispôsobiť vašim potrebám.

Interiérové tienenie

interier

Medzi interiérové tienenie nepatria už len klasické – žalúzia a rolety, ale napríklad rímske rolety, vertikálne žalúzie, rolety Twintex, alebo posuvné panelové steny.

Rímske rolety

Sú spojením starovekého a moderného štýlu. Skladajú sa z horizontálnych skladov, ktoré na rolete vytvárajú zaujímavé pruhy. Výhodou rímskych roliet je ich ľahká údržba.

Z kancelárie do bytu

Vertikálne žalúzie sa postupne stávajú súčasťou interiéru, aj rodinných a bytových domov. Ich jednoduchý, ale moderný dizajn dokáže rozžiariť celú miestnosť.

Twintex

Rolety Twintex sú najmodernejším tieniacim prvkom. Sú obľúbené najmä kvôli peknému dizajnu. Fungujú na princípe striedania  transparentných a tieniacich pruhov, ktoré možno posúvať a regulovať tak prísun svetla.

Posuvné panelové steny

Používajú sa najmä na zatienenie veľkých priestorov. Využívajú sa nielen na zatienenie interiéru, ale napríklad aj na zakrytie výklenkov, alebo skríň. Týmito stenami možno vizuálne rozdeliť miestnosť.

Výhody vnútorného tienenia

 • Jednoduchá montáž a údržba
 • Nízka cena
 • Štýlové prevedenie
 • Pri niektorých typoch ovládanie ne elektrický pohon
 • Zatienenie interiéru
 • Zamedzenie nežiaducich pohľadov

Exteriérové tienenie

exterier

Medzi exteriérové tieniace prvky patria napríklad vonkajšie hliníkové žalúzie, screen rolety, hliníkové rolety, ale aj markízy a pergoly.

Vonkajšie žalúzie

Sú obľúbené najmä pre svoju vysokú účinnosť tienenia a moderný dizajn. Odrážajú slnečné lúče ešte pred prienikom do interiéru a tým zabraňujú prehrievaniu interiéru. V zime naopak zabraňujú úniku tepla z interiéru. Tieto exteriérové žalúzie sú vyrábané v rôznych farbách a dajú sa skvele zladiť s fasádou vášho domu.

vonkajsi-zaluzie

Screen rolety

Screenové rolety sú vyrobené zo špeciálnej tkaniny, ktorá obsahuje UV filtre. Tieto materiály sú navyše vyrobené tak, aby zamedzili nežiaducim pohľadom zvonku do interiéru, ale umožnili výhľad z interiéru do exteriéru aj pri zatiahnutí.

Hliníkové rolety

Pri tomto type roliet je 100-percentná účinnosť zatienenia interiéru. Ich kvalitná konštrukcia navyše dokáže ochrániť okno pred možným poškodením, lupičmi, odhlučniť vonkajšie vnemy a zabrániť úniku tepla.

Markízy a pergoly

Sú vhodným tieniacim prvkom pre váš balkón, terasu, záhradu, alebo terasu reštaurácie. Ich kvalitná konštrukcia odolá aj zimnému obdobiu.

Výhody vonkajšieho tienenia

 • Ochrana pred nečistotami
 • Ochrana pred vlámaním
 • Až 30-percentné zníženie nákladov na energie
 • Možnosť na elektrické ovládanie a veterno-slnečné senzory
 • Moderný dizajn

Ovládanie

Väčšinu tieniacich prvkov je možné ovládať pomocou elektrického pohonu a diaľkového ovládania, alebo veterno-slnečných senzorov. Takéto senzory možno nastaviť na určité parametre a tienenie sa bude ovládať automaticky podľa aktuálneho počasia.

Náklady na energie a tieniaca technika

Medzi najúčinnejšie tieniace prvky, čo sa týka znižovania nákladov, patria vonkajšie žalúzie a hliníkové rolety. Ich kvalitná konštrukcia a priliehavosť jednotlivých častí vytvárajú skvelé termoizolačné vlastnosti. V zime tak zabraňujú prúdeniu studeného vzduchu priamo na okno, čím výrazne znižujú náklady na vykurovanie. V lete odrážajú slnečné lúče ešte pred prienikom do interiéru, čím zabraňujú prehrievaniu vzduchu a tým znižujú náklady na klimatizáciu. Exteriérové žalúzie dokážu ročne znížiť náklady na energie až o 30 %.

Zdroj/foto: Rollos.sk

 • Kategórie

Podobné články