Vymieňame strešnú krytinu – akú si zvoliť?

Vymieňame strešnú krytinu – akú si zvoliť?

Redakcia - 8. októbra 2016 - 4285. zobrazení

Predstavme si, že rodinný dom je ako ľudské telo a skladá sa z jednotlivých častí. V tom prípade hrá jednu z hlavných úloh strecha, ktorá je ako hlava. Keďže hlavu ochraňujú  a zároveň aj skrášľujú vlasy, pre dokončenie domu potrebujeme ešte strešnú krytinu.

Strešný systém je zložitý konštrukčný celok tvorený viacerými časťami, ktoré musia v snahe udržať strechu kvalitnú a bezpečnú spolupracovať. Za oporný bod strechy sa považuje práve krytina, ktorú treba s cieľom chrániť dom a starať sa o estetickú stránku raz za čas vymeniť. Výber vhodnej krytiny však nemusí byť celkom ľahký, nakoľko v ponuke je viacero druhov.

Užitočné tipy pri výmene strešnej krytiny

Užitočné tipy pri výmene strešnej krytiny

  • druh krytiny si vyberajte podľa konštrukčného riešenia objektu
  • zohľadnite sklon strechy, typ krovu a jeho celkovú nosnosť
  • pri výbere rešpektujte územnoplánovaciu dokumentáciu lokality
  • na výmenu si zavolajte skúsených majstrov, ktorí zvládnu prácu

strecha

Druhy strešnej krytiny pre vašu strechu

Plechová – Túto krytinu nájdeme na strechách často, no pokladá sa v rôznych variantoch. Tie najodolnejšie sú medené a zinkové druhy, no kvalitou oplývajú aj hliníkové alebo oceľové.

Betónová – Patrí k ťažším krytinám, ktoré sú vhodné  na domy v náročnejších podmienkach. Jej zloženie tvorí viacero materiálov od piesku po oxidy železa, čo z nej robí odolný produkt.

Keramická – Ide o ďalšiu z ťažších krytín, ktorej vlastnosti sa hodia na strechy s odolnejšou konštrukciou. Najväčším pozitívom je samotná kvalita, ktorú výrobcovia dosahujú použitím moderných technológií počas výrobného procesu.

Vláknocementová –  Keďže sa jedná o jednu z najľahších krytín, hodí sa na rôzne konštrukcie, vrátane historických budov. Zdobí ju vysoká odolnosť a za zmienku stojí povestná elegancia.

Bridlicová – U nás je využívaná minimálne, čo spôsobuje jej cena aj komplikovaný postup pri pokladaní na strechu. Každý kus sa totiž musí opracovať až na streche, čo sťažuje celú prácu.

Živičná – Ako stvorená na šikmé strechy, na ktorých vynikne jej dizajn a zároveň sa zužitkujú najlepšie vlastnosti, medzi ktorými nechýba tvarovateľnosť a malá hmotnosť.

Druhy strešnej krytiny pre vašu strechu

Výmenou strešnej krytiny predlžujete životnosť svojej strechy, no bez ohľadu na jej „novosť“ by ste mali po každej zime skontrolovať stav. Nikdy totiž neviete, ako môže vlhkosť a zima ovplyvniť jej trvácnosť a či nebude potrebné pristúpiť k ďalšej výmene. Dobrá krytina však vydrží niekoľko rokov, takže stačí si vybrať správny typ a posvietiť si na jej montáž.  

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články