Záclony a závesy

Záclony a závesy

Redakcia - 9. júla 2016 - 5758. zobrazení

Rozhodli ste sa zútulniť si svoje bývanie záclonami, či závesmi? Určite je to jeden z dobrých krokov, ako skrášliť priestor a vytvoriť v ňom pocit „teplého domova“. S kúpou a samotným výberom to ale už také ľahké nie je, ako by sme si možno na prvý pohľad mysleli. Na čo treba dávať pozor?

Farba

určite jeden z najdôležitejších prvkov. V dnešnej dobe už dokonca  záclona nemusí byť iba biela, ako to bývalo kedysi. Farebnosti sa medze  nekladú, len ich treba vedieť správne skombinovať. Ak chceme mať na okne iba záclonu, môžeme siahnuť po farebných variáciách. Ak ju ale chceme skombinovať so závesom, musíme dbať na to, aby sme to s farbou zbytočne neprehnali. Tmavšie farby zmenšujú priestor, čiže sa hodia do veľkých izieb, sál. Naopak svetlé farby presvetlia, zväčšia  a oživia malé priestory.

Veľkosť

treba myslieť na to, že nestačí okno zmerať a podľa jeho šírky a výšky kúpiť záclonu a záves rovnakých rozmerov. U oboch treba pri kúpe pridať vždy pár centimetrov navyše, do šírky dokonca aj 50 cm navyše z oboch strán. Oveľa krajšie totižto ukáže záclona, ktorá je aj trochu nariasená ako tá, ktorá je natiahnutá. Nechceme predsa budiť dojem, že sme šetrili na peniazoch. Nevyzerá to potom dobre. Tak isto dĺžka záclony a závesu nie je ľahostajným kritériom. Pri malých oknách je vhodnejšie kúpiť dlhšiu záclona aj záves, najlepšie siahajúce po zem. Opticky to predĺži okno. Pri veľkých oknách je naopak vhodná kratšia záclona aj záves. Ak máme okno užšie, opticky ho rozšíri bohato nariasený záves a záclona.

Štýl 

určite sa zhodneme, že nápadité a elegantnejšie riešenie záclony a závesu sa hodí viac do obývačky alebo spálne. Do kuchyne, pracovne alebo iných priestorov postačí niečo decentnejšie, jednoduchšie. Samozrejme platí pravidlo, že čím náročnejšie na štýl a samotnú  kvalitu, tým drahšie.

Druh okna

možno na prvý pohľad to znie čudne, že druh okna nám ovplyvní výber záclony, či závesu, ale je to tak. Je predsa rozdiel, či okno otvárame dovnútra, alebo do vonka. Tu treba pamätať, že aj garnižu treba nastaviť tak, aby záclona neprekážala samotnému otváraniu okien. Pri častom otváraní okien môže záves zavadzať, či prekážať. Aj na to treba pamätať. Pri druhu okna preto treba dbať ani nie tak na samotnú záclonu, či záves, ale na dĺžku závesnej tyče, ktorá ponechá dostatok priestoru aj pre inak problémový záves.

Materiál

je nepochybne dôležitým faktorom. Materiál by mal byť najlepšie padavý a mäkký. Látky ako brokát, hodváb sú vhodnejšie práve do obývačky, spálne. Naopak bavlnené alebo umelé materiály do pracovne, chodby, či kuchyne.

  • Kategórie

Podobné články