Záclony, závesy či len žalúzie?

Záclony, závesy či len žalúzie?

Redakcia - 7. októbra 2013 - 7445. zobrazení

V dnešnej dobe sa deje čoraz častejšie, že sa z ľudí stávajú detailisti a perfekcionisti, ktorí si potrpia na každý milimeter svojho príbytku. Takéto správanie vyžaduje dlhšie premýšľanie pri kúpe každého jedného kusu nábytku, dekorácie či inej drobnosti, ktorá môže doladiť celkový vzhľad izby.

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa ťažko rozhodujú, no tiež chcú mať všetko pekne spravené, čítajte ďalej. V tomto článku vám bližšie priblížime rozdiely medzi záclonami, závesmi a žalúziami.

farmhouse-window-664906_1280

V prvom rade nesmieme zabúdať na základné rozdelenie, ktoré určuje ako môžete „ošatiť“ vaše okná. Už vo viacerých článkoch sme spomínali, že treba experimentovať, no zároveň je potrebné dodržiavať štýl, v ktorom je zariadená vaša izba. Či už ide o modernú spálňu alebo rustikálnu obývačku, každý smer má svoje charakteristické črty, ktoré sa prenášajú do každého kusu nábytku v danej miestnosti.

Pokiaľ hovoríme o modernej spálni v čierno-bielom odtieni, čipkovaná záclona by nebola vhodnou voľbou, naopak sa môžete pohrať s farbami a staviť na jednofarebný záves, ktorý oživí celý interiér. Ak hľadáme niečo do obývacej izby v rustikálnom štýle, dobrou voľbou môže byť vzorovaná záclona či záves, ktorý bude svojou potlačou ladiť s okolitým nábytkom.

people-163906_640

Oproti závesom je hlavnou výhodou žalúzií dlhá životnosť a fakt, že lepšie zatemňujú a poskytujú vám tak väčšie súkromie. Hlavne si vy sami môžete nastaviť, nakoľko dovolíte svetlu, aby prenikalo cez vaše okná (pri závesoch takúto možnosť nemáte, buď ich zatiahnete alebo odtiahnete). Žalúzie sú taktiež lepším riešením pre ľudí alergických na prach, na rozdiel od závesov sa v nich nedrží prach ani roztoče. Nehovoriac o tom, že montáž žalúzií je v dnešnej dobre veľmi rýchla a jednoduchá, no ak by ste na to nemali odvahu, v každom meste existujú prinajmenšom dve firmy, ktoré vám ich namontujú za veľmi krátky čas a za rozumnú cenu.

reklama-bazar

Z akých typov žalúzií máte na výber?

Mali by sme ich vyberať tak, aby s ostatným vybavením miestnosti ladila nielen farba, ale taktiež aj materiál. Pokiaľ hľadáte niečo prírodné, zvoľte si drevené žalúzie, ktoré sa perfektne hodia do vzdušne zariadeného interiéru. Aj keď ide o drevo, nevyžadujú si žiadnu špeciálnu starostlivosť vďaka dostatočne kvalitnému ošetreniu odolávajúcemu slnečnému žiareniu. K najobľúbenejším patria hliníkové žalúzie, vďaka svojej ľahkosti a dobrej funkčnosti. Výhodou je, že sú ponúkané v rôznych farbách, stačí si len vybrať tie správne. Pokiaľ máte doma väčšie okná (napríklad ako sú tzv. francúzske okná), najlepšie sa budú hodiť látkové žalúzie, pri ktorých máte taktiež na výber zo širokého sortimentu farieb a motívov.

blinds-353871_1280

V minulosti boli záclony neodmysliteľnou súčasťou každej izby a ľudia sa pretekali vo vzoroch, farbách či materiáloch. V súčasnosti už nie sú také populárne a trendom sa stáva ponechať okná holé. Ich výhodou je zakryť okno, obmedziť hluk a predovšetkým dotvoriť vzhľad celkovej izby (niektorí ľudia ich na oknách stále vyžadujú, bez nich si prídu aj oni sami ako „holí“), no najväčšie nevýhodou je, že sa v nich ľahko usádza prach, no v zimných mesiacoch, keď vykukne niekoľko slnečných lúčov, veľmi tienia – čo je zlé hlavne v situácií, ak máte pri okne kvety, ktoré vyžadujú viac svetla.

Ak ste sa rozhodli pre záclonu, akú máte vybrať?

V obchodoch nájdete veľké množstvo rozličných druhov. Čo sa týka materiálu, najčastejšie sa kupuje polyester vďaka tomu, že sa dobre a ľahko udržiava a je aj cenovo priaznivý. V každej predajni by vám určite povedali, že najviac ide „na dračku“ biela farba, ktorá je neutrálna a hodí sa tak väčšinou do každej miestnosti. Je však potrebné rozlišovať, do akej miestnosti ju chcete umiestniť. Do obývacej izby sa hodia dlhé záclony, zatiaľ čo do kuchyne sa odporúčajú kratšie, z praktického hľadiska. Ak sa rozhodnete pre veľké vzory, rátajte s tým, že sa vám bude zdať miestnosť odrazu akási menšia, pretože opticky zmenšujú priestor.

Ak hľadáte niečo trendy, môžete vyskúšať aj tzv. povrázkové alebo šnúrkové záclony. Sú výnimočné predovšetkým vďaka dlhej životnosti či elegantnosti, ktorá z nich vyžaruje. Pokladajú sa za výrazný moderný doplnok interiéru, predovšetkým do izieb s dynamickým vzhľadom.

  • Kategórie

Podobné články