Záhradné chodníčky

Záhradné chodníčky

Redakcia - 10. augusta 2014 - 3852. zobrazení

Či už máte jednoduchšiu alebo extravagantnú záhradu, doplnením krásneho praktického a dobre upraveného chodníčka ju len zdokonalíte. Tento dizajnový prvok poteší aj vaše oči aj vaše chodidlá.

Chodníček môže byť z kameňa, dreva, tehál, štrku… Možností je veľa. Dôležitý je kontrast, aby ho pomedzi rastliny a dekorácie vo vašej záhrade bolo vidieť. Mal by byť hladký a stabilný. A tiež musí mať zmysel, cesta niekde začína a niekde končí. Povedzme, že chodníček začne z terasy a vedie k drevenej lavičke pri jazierku.

Treba si vybrať aj taký chodník, ktorý bude dopĺňať štýl vášho domu a záhrady, aby tento štýl nenarúšal.

Treba hľadieť aj na finančnú stránku. Štrk a kosená tráva sú finančne nenáročné. Naopak chodníček z vintage tehál či z prírodného modrého kameňa sú už drahšie varianty.

chodník
Zdroj foto: (link)

Najdôležitejšia je vizuálna a aromatická stránka. Je vhodné chodníček obklopiť líniou kvetov a rôznych dekorácií, v opačnom prípade bude nudný a monotónny. Bolo by príjemnejšie kráčať po chodníčku a popri tom vychutnávať vôňu kvetov.

sidewalks
Zdroj foto: (link)

Tipov, tvarov, veľkostí a materiálov je skutočne veľa. Vy sa musíte rozhodnúť, čo je pre vašu záhradu najvhodnejšie. Niektoré podoby záhradných chodníčkov sú nižšie.

travnik
Zdroj foto: (link)

Jednou z veľmi pekných možností je chodník z kruhových plátov dreva. Tie musia mať rovnakú výšku a môžu byť zapustené napríklad do štrku alebo do piesku. Hoci sú to krásne chodníčky, majú však  krátku životnosť. Drevené pláty pohlcujú vodu a treba ich meniť aspoň raz za päť rokov.

dreveny-chodnik
Zdroj foto: (link)

Kamenné chodníky majú tiež svoje kúzlo. Pozostávajú z veľkých plochých kusov kameňa poukladaných vedľa seba. Je to drahšia možnosť, ale takéto chodníky dlho vydržia. O takýto chodník sa treba tiež starať. V medzerách rastie burina, ktorú treba pravidelne vytrhávať. Medzery by preto mali byť čo najužšie.

boston-flower
Zdroj foto: (link)

Kamene tiež môžu byť obklopené drobnými kameňmi alebo štrkom.

kamenne-chodniky
Zdroj foto: (link)

Najjednoduchšou a najlacnejšou formou sú chodníky zo štrku, drevenej kôry, drobných okrúhlych kamienkov či iných drobných materiálov. Odolajú času a netreba sa o ne obzvlášť starať. Pre obmedzenie rastu buriny stačí pred položením kameňov uložiť vrstvu fólie.

strk
Zdroj foto: (link)

Existuje mnoho rozličných spôsobov, ako vytvoriť krásny a zaujímavý chodníček. Najlepšie je využiť vlastnú fantáziu.

park
Zdroj foto: (link)
  • Kategórie

Podobné články