Mať veľkú záhradu je zároveň darom aj prekliatím. Nie je nič krajšie ako sa ráno kochať pohľadom na rozľahlý pozemok, no niet úzkostnejšieho pocitu ako keď dokončíte prácu na poslednom záhone a zistíte, že medzičasom vám stihol znovu zarásť ten prvý. Zásady projektovania veľkej záhrady a nezblázniť sa, vám poodokryjeme práve v nasledujúcich riadkoch.
Hlavné zásady projektovania veľkej záhrady
Veľkou záhradou rozumieme záhradu vidieckeho charakteru s rozlohou nad 1 ha, ak však niekomu prerastá cez hlavu aj záhrada menších rozmerov, prípadne záhrada v meste, pokojne sa môže nechať inšpirovať.
Základom je vytvorenie akejsi zonácie záhrady na základe intenzity využívania. Touto radou je vhodné riadiť sa, nech máme akúkoľvek veľkú záhradu. Ušetrí nám mnoho práce a hlavne času. Ak už máme s podobným pozemkom skúsenosti, môžeme sa riadiť nimi, v prípade že skúsenosťami nedisponujeme, riadime sa intuíciou, alebo, ako sa vraví, sedliackym rozumom. Skrátka, všetko, čo využívame a obhospodarujeme každodenne, situujeme najbližšie k domu a postupujeme k okrajom pozemku podľa toho, ako často sa jednotlivým častiam potrebujeme venovať.
Zbytočnou chybou je, napríklad, umiestňovanie kompostoviska do najodľahlejších častí záhrady. Radšej ho skúste esteticky zakomponovať do bližších častí záhrady, veď správnym spôsobom kompostovania sa ľahko vyhneme aj tak veľmi obávanému zápachu a vy sa toľko nenabeháte. Odľahlejšie plochy môžeme napríklad ponechať na osadenie takzvanou lúčnou zmesou, ktorú nie je potrebné na rozdiel od trávnika často kosiť a zároveň nám byliny v nej kvitnúce prilákajú do záhrady množstvo opeľovačov. Rovnako môžeme do odľahlejších častí situovať ovocné sady, prípadne políčka s plodinami, ktoré nevyžadujú prílišné množstvo pozornosti.
Pri výbere drevín sa neobmedzujte len na menšie kultivary, aj keď je starostlivosť o ne pohodlnejšia, veľká záhrada si zaslúži aj veľké stromy.
Ak chceme veľkú plochu záhrady zútulniť a vytvoriť v nej zákutia slúžiace na aktívny či pasívny odpočinok, môžeme tak urobiť pomocou vertikálnych prvkov, akými sú živé ploty, prípadne treláže s popínavými rastlinami. Tieto vertikálne prvky môžeme tiež použiť aj ako vizuálnu bariéru pri nevzhľadných častiach záhrady, rozhodne však vždy dobre zvážme, ako ich budeme situovať, aby nám v záhrade zbytočne nevytvárali príliš veľa tieňa, ak to nie je žiaduce.
Premyslite si aj trasovanie pozemku. Venujte tomu čas a pokojne sa po záhrade poprechádzajte, premyslite, ktoré trasy potrebujete využívať na prácu v záhrade a kadiaľ by ste sa radi len tak prešli kochajúc sa úrodou. Je dôležité, aby ste chodníky riešili ako posledné a do ich zhotovenia sa pustili až v čase, keď budete presne vedieť, aká skratka kam vedie a už nikdy sa nebudete musieť nevoľky brodiť blatom.
Nech vám vaša veľká záhrada prináša veľa radosti a minimum starostí!