Zdražovaniu elektriny od roku 2019 sa zrejme nevyhneme

Zdražovaniu elektriny od roku 2019 sa zrejme nevyhneme

Redakcia - 27. októbra 2018 - 1314. zobrazení

Po opakovanom znižovaní cien energií, hlavne plynu a elektriny, nás od budúceho roka čaká zdražovanie. Aj keď na oficiálny verdikt okolo prípadného novoročného rastu cien si ešte nejaký čas počkáme, všetko nasvedčuje tomu, že predpovede sa stanú realitou.

Plyn, elektrina a voda, za ich spotrebu sme niekoľko rokov po sebe platili rovnako, resp. pri plyne a elektrine aj menej. Práve ceny za elektrinu by mali tento niekoľkoročný trend zmeniť a od januára nám siahnuť o niečo hlbšie do vrecka. Aspoň tak to vyplýva z viacerých analýz, ktoré sa zameriavajú na predpovede ohľadom budúceho vývoja v oblasti domácej energetiky.

Náklady na elektrinu majú vzrásť o 10 % 

O desatinu viac ako v tomto roku, presne o toľko majú od januára poskočiť ceny za elektrinu v slovenských domácnostiach. Aj keď zatiaľ ide iba o prognózy, podľa mnohých expertov na danú oblasť sa zdražovaniu nevyhneme. Konkrétna výška však nemusí dosahovať 10 %, ako to uvádzajú predpovede, no práve táto hodnota sa momentálne javí najreálnejšie.

Za zdražovaním sú vyššie ceny na trhoch

Skoro 100 % istota zdražovania vyplýva z aktuálnych cien elektriny na trhoch. Keďže tunajší dodávatelia sa riadia hodnotami na Komoditnej burze v Prahe, kde cena elektriny v úvodnom polroku 2018 zaznamenala až 27,44 % nárast, čím poskočila na úroveň 40,45 €/MWh, šanca na  zachovanie súčasných cien je takmer nemožná.

Otáznik visí aj nad novými cenami plynu

Nie je to len elektrina, ktorej cena na svetových burzách rástla dvojciferným tempom. Síce pomalšie, no medziročne až o 16,05 % vzrástla aj hodnota plynu. Tá na konci júna skončila na úrovni 18,49 €/MWh, čo je dosť na to, aby sa to premietlo do novoročných taríf za odber a spotrebu plynu.

Náklady na elektrinu majú vzrásť o 10 % 

O tom, či sa od januára budúceho roka cena elektriny, prípadne aj plynu, zvýši, rozhodne až cenové konanie, v rámci ktorého ÚRSO schváli stanovené ceny na rok 2019. Práve v ňom sa určí, či a koľko budeme za elektrinu priplácať, napríklad, či to bude predpovedaných 10 %.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články