Zelená akadémia učí majiteľov domov

Zelená akadémia učí majiteľov domov budovať efektívny exteriér

Tlačová správa - 29. septembra 2017 - 2279. zobrazení

Záhradná architektka Lucia Bullová pripravuje vzdelávacie kurzy zamerané na vybudovanie dokonalej záhrady.

Keď sa rozhodujeme pre bývanie v rodinnom dome, naše prvé myšlienky nesmerujú k interiéru, práve naopak. Automaticky si predstavíme dom so záhradou. Pre niekoho je to zaslúžený oddych po náročnom pracovnom dni na záhradnom ležadle s knihou v ruke, pre iného grilovačka s priateľmi, pre rodičov priestor, kde sa môžu deti vybehať a pre labužníkov absolútny relax vo vírivke.

Paradoxne, napriek počiatočnej predstave o dokonalom obývacom exteriéri najskôr riešime stavbu domu a dlho nám uniká, že aj záhrada je vlastne stavba, kde je tiež nutná práca murárov, vodárov či elektrikárov. „Ľudia si často neuvedomujú, že ak na záhradu myslia od začiatku plánovania výstavby, ušetria v konečnom dôsledku až 30 % nákladov. Prácu záhradných architektov si mýlia s prácou záhradníkov a nás volajú len na záverečné dodekorovanie, ktoré však nevyrieši správne tienenie, zavlažovanie, osvetlenie a efektívne využitie exteriéru podľa pôvodných predstáv majiteľov,“ zhŕňa svoje skúsenosti s majiteľmi domov záhradná architektka Lucia Bullová.

Práve z tohto dôvodu začala pripravovať semináre pod názvom Zelená akadémia pre majiteľov domov, ale aj študentov architektúry, realitných maklérov či stavebné firmy. „Je to edukačný program, cielený predovšetkým na majiteľov rodinných domov, aby získali ucelenú informáciu o investičných nákladoch na ich vysnívané bývanie, teda dom a záhradu. Aby neboli sklamaní, že po troch rokoch námahy nezískali to, pre čo sa pustili do stavby rodinného domu – záhradu, priestor, vzduch, ale len obmenu panelákového bytu,“ vysvetlila Lucia Bullová.

Zelená akadémia pod vedením certifikovanej záhradnej architektky

  • hovorí o základných princípoch „upratania“ pozemku podľa životného nastavenia majiteľa,
  • načrtne problémy financovania a nástrel skutočných nákladov pre exteriér a záhradu,
  • poskytne prehľad profesií, ktoré sa na realizácii podieľajú – nielen záhradníci, ale rôzni dodávatelia,
  • predstaví využitie materiálov – drevo, dlažby, terasy, ale aj dodávateľov sáun, víriviek, osvetlenia,
  • poradí so zeleňou.

Zelená akadémia má za sebou júnové pilotné jednodňové vzdelávanie. Organizátori plánujú ďalšie kurzy každú jar a jeseň v Bratislave, pričom najbližšie sa uskutočnia 11. novembra 2017 v dvoch časoch: o 10:00 a o 15:00. Každý termín je určený len pre 10 účastníkov. „Vedela som, že záhradná architektúra má určite vyššie poslanie, než len krásne farebné a voňavé dekorovanie priestoru rodinných domov. Zeleň je len čerešnička na torte, ale najprv treba postaviť riadne základy – priestor vybaviť zmysluplnou prevádzkou, jasne definovanými priestormi s odpovedajúcou funkciou, natiahnuť siete a nakoniec pristúpiť k dekoráciám a nábytku,“ dopĺňa poslanie Zelenej akadémie Lucia Bullová.

Zdroj/foto: Tilia Design

  • Kategórie

Podobné články